Burun kanaması neden olur
Menu

Burun kanaması neden olur

burun kanaması

Burun içinde pek çok küçük damar vardır. Bu damarlar hem ince hem de dayanıksızdır. Burnumuzun ön tarafında oluşan kanamalar, alerji, travma veya yaralar nedenli olurken, arka tarafında olan kanmalar, tümör, yüksek tansiyon nedenli olabilir. Genelde, burnun arka tarafında oluşan kanamalar tehlikeli ve müdahale gerektiren kanamalardır. Burun kanamaları çoğunlukla zararsızdır fakat bazıları ciddiye alınması gereken durumlardır.

burun kanamsı neden olur

Burun kanaması nedenleri nelerdir?

Burun kanamalarının başlıca nedenlerinden biri kuru ve soğuk havadır. Kuru havada kuruyan burun zarları kanamalara karşı hassas bir hale gelir. Soğuk havalarda burun içinde kuruma ve çatlama oluşur. Böylece burun kanaması olur.

Burnunu çok karıştıran insanlarda ve çocuklarda burun iç tabakası hasar alır ve burun kanamaları oluşur. Ayrıca kafaya ve burna alınan sert darbeler kanamayı başlatabilir.

Burnumuzun tam ortasında olan ince duvar, burun boşluğunu eşit ikiye böler. Bu duvarın sağ ya da sol merkeze yakın olması bir burun boşluğunun daralmasına yol açar. Bu dar olan burun kanalı, hava alma sorunları, tıkanıklık ve burun kanaması yaratır.

Tıkanan burnu açmak için yapılan sümkürme işleminde burun içindeki ince damarlarda çatlaklar oluşur. Güçlü sümkürme sonrasında burun kanaması en sık görülen olaydır.

Nezle ve sinüzit burun kanamasına neden olabilir. Bunun başlıca kaynağı, burun mukozasında olan kuruluk ve içeride kabukların oluşmasıdır. Bu hastalıklarda öksürme, hapşırma, sümkürmede burun mukozasında olan kabuklar yırtılır veya çatlayarak burun kanamasına neden olur.

Burun içine kullanılan burun spreyleri, endüstriyel ortamlarda alınan kimyasallarla kirlenen hava, kullanılan reçeteli bazı ilaçlar ile kan sulandırıcılar burun kanaması yapabilir.

Kanı pıhtılaşmayan hastalarda en sık görülen olay burun kanamalarıdır. Özellikle yaşlı hastalarda kan hiç durmadığından burun kanamaları çok tehlikeli bir olaydır.

Şeker hastaları, şişmanlık, aşırı tuz tüketimi, yüksek tansiyon hastalığı, aşırı stres burun kanamsı yapmaktadır. Mide bulantısı, baş dönmesi ve burun kanamsı hipertansiyon belirtisidir.

K vitamini eksikliği basur, diş eti kanaması, burun kanamasına neden olur. K vitamini azlığı kanın pıhtılaşmasını engeller.

Karaciğer hastalıkları, alkol ve tümörler burun kanaması yapmaktadır.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.