Burun estetiği nasıl yapılır
Menu

Burun estetiği nasıl yapılır

burun baş

Yüz görünümümüzü burnumuz belirlemektedir. Burnun bu nedenle duruşu ve şekli çok önemlidir. Doğuştan kemik bozuklukları veya  alınan darbelerle oluşan çeşitli bozukluklarda estetik yapılan uygulamalar ile burna şekil verilebilir. Bugün yapılan estetik operasyonların %70’i burun estetiğidir.

burun 1

Burnumuz kemik ve kıkırdaktan oluşur. Burnun hemen üst kısmı ve içinde olan bu yapı, burnun şeklini belirler. Burun içinde sağ ve sol tarafta olan iki kemik alın kemiğine ve çene kemiğine bağlıdır. genellikle yapısal ve kalıtsal  ve alınan darbeler ile şekil bozuklukları oluşur. Bu durumlarda estetik operasyon uygulanır.

burun2

Burun estetiği yapılacak olan hastanın değişik açılardan burun ve yüz fotoğrafları çekilir. Burnun kanatları olan kıkırdaklar çıkarılır, düzenlemeler yapılır, çıkarılan kıkırdaklar yeni şekle destek olması için yerine yerleştirilir. Bazen bu kıkırdaklar vücudun leğen kemiği, kaburga kemiklerinden alınabilir.  Ameliyat sonunda burun içi tampon, dışına alçı uygulanır.

burun4

Ameliyat çok önemli olmasa da bir operasyondur. Düzeltilen kemikte kayma, burun şeklinin istenilen gibi olmaması, kanama çeşitli komplikasyonlardır. Ameliyat çok da güzel geçse de hastanın beklenti be psikolojisi çok önemlidir. Hayal kırıklığına uğrayan pek çok hastada psikolojik sorunlar yaşanabilir.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.