Bu yiyecekler ilaç yerine geçiyor
Menu

Bu yiyecekler ilaç yerine geçiyor

sağlıklı gıdalar

Bazı yiyecekler ilaç yerine geçiyor. Doğada yetişen bazı bitkiler ve yiyecekler vücudumuzda pek çok yararlı etkiye sahipler. Çok eski dönemlerden bu yana bazıları ilaç olarak kullanılan bu yiyecekleri sizin için derledik. İşte, ilaç yerine geçen yiyecekler ;

sağlıklı ilaç besinler

Nar

Nar çok eski çağlardan günümüze mucize yiyecek olarak bilinir. Kalp ve damar hastalıklarında en iyileştirici ilaç olarak kabul edilen nar ve suyu mutlaka tüketilmelidir. Yapılan araştırmalarda, 1 yıl boyunca nar suyu içen kişilerin damarlarda oluşan plakları %35 oranında azalmıştır. Nar, damarların plak ile kapanmasına engel olan çok kuvvetli bir antioksidandır.

Pancar

Pancar bilinen en kuvvetli antioksidanlardandır. Serbest radikallere karşı vücudumuzu korur. Suyu en az kendi kadar değerli olan pancar, tansiyonu normal dengeye oturtur. Pancar, damarları koruyan nitrat içerir.

Vişne

Güçlü bir antioksidan ve antosiyanin, fenolik asit gibi içeriğe sahip olan vişne, kalp sağlığını korur ve yüksek kolesterolü düşürür. Vişne içinde bulunan bir hormon, uykuda salgıladığımız melatonin düzeyini yükseltir. Böylece uyku süresi ve kalitesi artar.

Domates

Kırmızı meyvelere rengini veren likopen, güçlü bir antioksidandır. Bu kimyasal en fazla domateste bulunur. Domates suyu ve salçası güçlü likopen içerir. Özellikle prostat kanseri olan hastalarda günde alınan 30 mg. kadar domates sosu, suyu ve kendisini yediklerinde serum PSA değerleri %15 oranında düşmektedir.

Lahana

Mideyi hasarlardan ve hastalıklardan koruyan lahana anti ülser olarak tanınır. Lahana suyu içen ülser hastaları süratle iyileşirler. Salatalara çiğ olarak eklenirse anti kanser etkisi görülür. Kalp ve kemik sağlığı için bol miktarda K vitamini içeren lahana önerilir.

Yeşillikler

Kan damarlarını koruyan ve diyabet riskini düşüren yeşilliklerin yarım kilosu 100 kaloridir. Yüksek miktarda folat, kalsiyum, omega-3, C ve K vitamini, antioksidanlar içerirler. A dan Z’ye kadar her hastalık için faydalıdırlar.

Baklagiller

Mercimek, nohut, kuru fasulye, börülce, yeşil mercimek, barbunya, kuru bakla en kuvvetli karbonhidrat kaynaklarıdır. Bol protein içerirler. Yavaş sindirildiklerinden kan şekerini yükseltmezler. Lif ve nişasta içerdiklerinden sindirime faydalıdırlar. Kolon kanserine karşı koruyucu ve ağız, yutak, mide ve böbrek kanserlerine karşı koruyucu etki gösterirler.

Soğan

Sarımsak, soğan, yeşil soğan, pırasa en değerli sebzelerdir. Anti diyabet, anti kanser etkileri vardır. Bu sebzelerin her gün tüketilmesi, bağırsak ve prostat kanserine karşı koruyucudur.

Mantar

Meme, mide kanserlerine yakalanma riskini azaltan mantar, düzenli olarak tüketilirse faydasını gösterir. Kanserden korunmak için günde 100 gr. kadar mantar yenilmelidir.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.