Lviv - Lviv resimleri Lviv hakkında en çok kadın olan şehir
Menu

Bu şehrin yüzde 85’i kadınlardan oluşuyor

Dünyanın en fazla kadın nüfusuna sahip şehir

Lviv (Ukraynaca: Львів, Lyviv [lʲβ̞iʊ̯], Almanca: Lemberg; Lehçe: Lwów; Rusça: Львов, Lyvov)

Ukrayna’nın batısında, büyük bir şehirdir. 860,000 kişilik nüfusunun %88’i Ukraynalı, %8’i Rus, %1’i de Polonyalıdır. Günde yaklaşık 200,000 kişi şehre giriş yapar.

Şehirde Lviv Üniversitesi ve Natsyonal’niy unyversitet “Lvivsyka Politehnika” (Національний університет “Львівська Політехніка”, İngilizce: Lviv Polytechnic) adlarında iki yüksek eğitim kurumu bulunur.

Lviv’de filarmonik orkestra ve Lviv Opera ve Bale Tiyatrosu bulunur. Tarihî şehir merkezi, UNESCO Dünya Kültür Mirası Lisetesi’nde yer alır.

Lviv ambleminde bir aslan yer alır ve şehrin 750. kuruluş yıl dönümü 2006 ekiminde kutlanmıştır.

 

wikipedia

Lviv Ukrayna’nın batısında yer alan ve nüfusunun yüzde 85’i kadınlardan oluşan bir şehirdir.

lviv

Ukrayna’nın batı bölümünde yer alan Lviv, Doğu Galiçya’nın geçmişteki başkenti ve bugün de belli başlı kültürel merkezlerden biri. Tarihi şehir merkezi UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer alıyor.

Liviv, aynı zamanda Ukrayna’nın çağdaş yüzünü tamamlayan bir Avrupa kenti.

Ülke kentleri arasında bilimsel ve endüstriyel bir merkez olarak da beliriyor.

Kent geçirdiği bütün tarihsel dönemlerin örneklerini koruyor. 14. yüzyıldan kalma haritalarda Aslan Şehri olarak geçiyor.

Polonyalı, Yahudi Alman, Avusturyalı ve Ukraynalılar burada yüzyıllarca birlikte yaşamış. Doğudan gelen tacirlerin konağı olan kent bugün de farklı uluslardan ve dinlerden insanların buluşma noktası.

 

Alan: 171.01 km²

Nüfus: 860.000
Para Birimi: Grivna

Gezilebilecek Yerler Kent merkezinde bulunan Lviv sanat galerisi; İtalyan, Hollanda, Fransız ve İspanyol ekollerinden değerli eserler barındırıyor. En ilgi çekici resimler 1. Dünya Savaşı öncesi Galiçya’yı gösterenler. Mehoffer, Wyspianski ve Malczewski’nin bu resimleri görülmeye değer.

Merkezdeki bir başka durak St George Grek Katolik Katedrali. Yalnız Lviv’in değil Avrupa’nın da göz kamaştırıcı adreslerinden biri. St.Yura Meydanı’ndaki katedral rokoko tarzın bir şaheser. Papa 2. John Paul’ün 1991 yılında kaldığı ev tam karşısında bulunuyor.

Potocki Sarayı yine şehir merkezinde Kopernika’da. Potockiler bir zamanlar Orta Avrupa’nın güçlü ailelerinden biri olarak tanınıyor. Aile fertleri Polonya hâkimiyeti sona erince Habsburg hiyerarşisinde yükselmiş. Bugün Lviv Sanat Galerisi’nin bir parçası olan binada, Rönesans ve Barok dönemi sanat örnekleri bulunuyor.

Doğu yönüne ilerleyince karşınıza çıkan Lychakiv Mezarlığı 1787 yılında kullanılmaya başlanmış. Avrupa’nın en iyi mezarlıklarından biri olarak kabul ediliyor ve bölgenin entellektüelleri, devlet görevlileri ve asilleri burada yatıyor.

Biraz daha doğudaki Eaglets, askeri bir mezarlık. Birinci Dünya Savaşı sonrası Polonya-Ukrayna ve Polonya-Bolşevik savaşı ölüleri burada yatıyor. Mezarlıkta 1921’de kızıl orduya karşı savaşırken ölmüş Amerikalı pilotlar için de bir anıt bulunuyor.

Kültür ve Eğlence Virmenska’daki Ermeni Katedrali 1363 yılından kalma bir dinsel yapı. Kubbe mozaikleri Polonyalı Jozef Mehoffer tarafından 1908’de yapılmış. Avusturyalı ressam Gustav Klimt’in etkisi burada hemen fark ediliyor.

Opera Binası 1897’de yapılmış ve merkezdeki bir başka görkemli yapı. Svobody Caddesi’ndeki binanın Aynalar Salonu olarak bilinen üst katı kesinlikle görülmeli.

Kentte her yıl sayısı artan festivaller düzenleniyor. Virtuosi Müzik festivali ilkbahar, Zoloty Lev (Altın Aslan) sonbahar aylarında gerçekleşiyor. Kasım ayında düzenlenen Opera festivali Solomia Kryshelnytska büyük ilgi uyandırıyor.

Yeme İçme Kent merkezinde İtalyan ve uluslar arası restoranları bulmak mümkün. Habsburg günlerinden kalma kek kültürü hala varlığını sürdürüyor. “Pyrohy” denen börekler geleneksel bir tat sunuyor.

Kopernika bölgesinde Ukrayna yemekleri yapan güzel restoranlar bulabilirsiniz. Ayrıca eski kent merkezinde özgün dokulu, Caz ve klasik müzik dinleyip yemek yiyebileceğiniz restoranlar bulunuyor.

Alışveriş Geleneksel el sanatları ürünleri ilgi çekici ve hayranlık uyandırıyor. Paskalya zamanı yapılan elle boyanmış “pysanky” yumurtaları, vernikli kutular, keten gömlekler, usta işi geleneksel ürünler…

Ulusal müzenin tam köşesinde bu ürünleri bulabilirsiniz. Bir miktar pazarlık ile normalin birkaç katı verilen “turistik” fiyatı düşürebilirsiniz. Kentin batı yönünde dışına çıkabilirseniz süpermarket alışverişi de yapabilirsiniz.

Lviv’de gelenek haline gelmiş su savaşlarından görüntüler…

Ukrayna Lviv şehrinden kareler…
41 Comments
 1. HALİM Cevapla
 2. Ali ÇAKIR Cevapla
 3. alp Cevapla
 4. murattt Cevapla
 5. murattt Cevapla
 6. onurcan takmaz Cevapla
 7. Önder Cevapla
 8. atakan Cevapla
 9. Mehmet Mustafa PAYAS Cevapla
 10. hsan Cevapla
 11. Anonim Cevapla
 12. mustafa Cevapla
 13. Anonim Cevapla
 14. Kemal Cevapla
 15. ISIK Cevapla
 16. ISIK Cevapla
  • hakan Cevapla
  • hakan Cevapla
 17. Eren Han Cevapla
 18. emin Cevapla
 19. coni Cevapla
 20. zortoloz Cevapla
 21. Nurettin Urhanoğlu Cevapla
 22. türkyiğidi Cevapla
 23. Ahmet Altın Cevapla
 24. yabani Cevapla
 25. Ismail Kılıç Karşıyaka Cevapla
 26. ekselans Cevapla
 27. Harun Güneş Cevapla
 28. Oklid Mat Cevapla
 29. Oklid Mat Cevapla
 30. Oklid Mat Cevapla
 31. Oklid Mat Cevapla
 32. Oklid Mat Cevapla
 33. Serkan Koç Cevapla
 34. Burhan Atvur Cevapla
 35. Galina Vinarchik Cevapla
 36. Ira Yuzvyak Cevapla
 37. Burhan Sayginer Cevapla
 38. Kaya Cevapla
 39. bozkurt devrim Cevapla

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.