Bu kırmızı meyveler sağlık dağıtıyor
Menu

Bu kırmızı meyveler sağlık dağıtıyor

kırmızı meyveler

Vücudumuz tüm çalışmalarında hatta soluk alıp verme işleminde bile metabolik atıklar oluşturur. Bu atıklara serbest radikal denilir. Serbest radikallere karşı savaşan kırmızı meyveler, antioksidan özellikleri ile hücre yapısına kadar koruma yaparlar. İşte kırmızı meyvelerin özellikleri ;

kırmızı meyvelerin faydası

Çilek

Çilek içinde bulunan folik asit, C vitamini, mangan ve lif nedeni ile kanserden koruyucudur. Enfeksiyonları engeller, bağırsak kurtlarını döker. Çilek kuvvetli bir antioksidandır.

Vişne

Sinir sistemini rahatlatan ve uyku düzenini sağlayan vişne, aynı zamanda ağrı kesici özelliğe sahiptir. Vişne, kuvvetli bir antioksidandır.

Kırmızı üzüm

Kalp hastalıklarında ve kansızlıkta kırmızı üzüm çok faydalıdır. Antioksidan olması nedeni ile kanser önleme özelliği vardır. Kırmızı üzümün çekirdeği ve kabuğu çok değerlidir.

Ahududu/Frambuaz

C, E ve K vitamini, folik asit, potasyum, bakır, mangan ve lif açısından zengindir. Kalp hastalıklarına karşı koruyucudur. Kan sulandırır. Antioksidandır bu nedenle anti kanser özelliği vardır.

Böğürtlen

Ellagik asit böğürtlen içinde bol miktarda bulunur. Böğürtlen bu nedenle kuvvetli bir antioksidandır. Kan şekerini dengeler, kanı temizler ve cildi güzelleştirir. Ayrıca ağız içinde ki yaraları tedavi eder. C ve B grubu vitaminler böğürtlende bulunur.

Karadut

Flavonoidler karadut içinde bol miktarda bulunur. İçinde bulunan C, B ve K vitamini, diyet lifi ve demir içerir. Demir içinde bol bulunduğundan bağışıklık sistemini kuvvetlendirir ve kan yapar.

Kızılcık

C vitamini açısından çok zengin olan kızılcık, uyku sorunu olanlarda etkilidir. Ateş düşürücü ve ishal kesicidir. Zararlı bakterileri mesaneden atar, idrar yolu enfeksiyonlarını önler. Böbrek taşilarının tedavisinde etkilidir.

Yaban mersini

C, E vitamini, potasyum, demir, folik asit ve lif kaynağıdır. Yaban mersini mavi renktir. Bu rengi veren pigment kuvvetli bir antioksidandır. Bağışıklık sistemini kuvvetlendiren yaban mersini kuvvetli bir antioksidandır.

Karpuz

Likopen kaynağı olan karpuz, vitamin ve mineral deposudur. Lifli olduğundan bağırsakları çalıştırır.

Nar

Kanser hücrelerinin çoğalmasına engel olan nar, demir yüklü olduğundan kansızlığa iyi gelir. Bol liflidir. Güçlü bir antioksidandır.

Mürdüm eriği

C vitamini, A ve B2 vitamini ile potasyum kaynağıdır.tansiyonu ve kolesterolü düşürücü etkisi vardır.

Kiraz

A, C vitamini, demir, bakır, potasyum içeren kiraz, liflidir. Vücuttan su atılımını sağlar, böbrekleri ve karaciğerin toksik maddelerden arınması için gereklidir.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.