Menu

Bronzlaşmanın püf noktaları

bronzlaşmak baş

Bronzlaşmak aslında cildimizin verdiği imdat sinyalleridir. Cilt yapısında ki hücreler renk değiştirerek kendilerini güneş ışığına karşı korumaya çalışırlar. Fakat, bronz bir ten bizi daha güzel, çekici ve yakışıklı gösterdiğinden vaz geçemeyiz. İşte, iyi bronzlaşmanın püf noktaları ;

bronzlaşmak1

Güneş koruması yani SPF’si 8-10 olan güneş kremi kullanın. Aldığınız güneş kremi içinde mutlaka Aloe Vera olsun. Aloe Vera cildi güneş yanıklarına karşı korur. İçinde fıstık yağı olan nemlendiricili güneş kremlerini tercih edin. Asla badem yağı, kako yağı, colalı içecek gibi ürünleri sürüp, cildi güneşe çıkarmayın. Çok kötü sonuçlar alabilirsiniz. Ciltte soyulma, tahriş olma ve yanıklar oluşabilir.

Güneşlenmenin başlıca kuralı, cildi pleeng ya da hamam sonrası güneşe çıkarmaktır. Böylece ciltte biriken kir ve ölü deriden arınılır ve güneş eşit şekilde bronzlaştırır.

güneşlenmek

Deniz içinde çok daha fazla yanılır. Kumda şemsiye altında da yanarsınız. Bunun nedeni güneş ışınlarının suda ve kumda yaptığı yansımalardır. Bu nedenle suda bir deniz yatağında ya da su kenarında güneşlenirseniz çok daha hızlı bronzlaşırsınız.

Bronzlaşma istiyorsanız yaklaşık 30 dakika da bir pozisyonunuzu değiştirin. Böylece eşit bir şekilde bronzlaşırken, güneş ışığına daha az maruz kalırsınız. Çok uzun süre aynı yere güneş ışığının gelmesi ciltte 1.-2. Derece yanıklara neden olabilir. Her 30 dakika da bir güneş kreminizi tazelemeyi unutmayın.

bronz4

Güneş sonrası asla vücuda peeling ya da kese yapmayın. Ilık banyo sonrası nemlendirici kullanın. Mümkün olduğunca sabun kullanmayın. Aloe Veralı nemlendiricileri tercih etmekte fayda vardır. Çünkü bu bitki güneş yanıklarına iyi gelir. Üstelik, nemlendiriciler bronzluğun uzun süre kalmasını sağlarlar bu nedenle her banyo sonrası nemlendirici kullanmaya dikkat edin.

 

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.