Bronşit için doğal tedavi yöntemleri
Menu

Bronşite doğal ilaçlar

bronşit

Bronşite doğal ilaçlar ile bronşitten kurtulmak mümkündür. Peki, bronşit nedir? Her nefes alıp verdiğimizde hava burun yolu ile akciğerlerimize gider. Soluk borumuz akciğerlere giden iki kola ayrılır. Bu kollara bronş denilir. Bronşların çeşitli nedenler ile (virüs, bakteri, vs.) iltihaplanmasına bronşit denilir. Bronşit, akut ve kronik olmak üzere ikiye ayrılır. İşte, bronşitin doğal tedavisi ;

bronşit tedavisi

Akut bronşit, genelde grip ile başlayan 1-2 hafta süren bir rahatsızlıktır. Kronik bronşit, bakteri, toz, duman nedenleri ile oluşan akciğerlerin müzmin hastalığıdır. Kronik bronşitte, öksürük, balgam, nefes darlığı, hırıltılı solunum vardır. Sıklıkla baş ağrıları, kas ağrıları ve burun tıkanıklığı kronik bronşitte görülür.

Bronşitin doğal tedavisi

Sarıçalı bitkisi ; Sarıçalı bitkisi Asya’da yetişen ve 2-3 metrelik bir çalıdır. Bu bitkinin kökleri, kabuğu bronşite iyi gelmektedir. Özellikle Çin tıbbında sıklıkla kullanılmaktadır.

Okaliptüs ; Okaliptüs bitkisi, pek çok öksürük ilacının içeriğinde bulunur. İçinde, flavonoidler, tanen ve uçucu yağ içermektedir. Fakat bronşitte etkili olan okaliptüs, mavi-sakız ve Avustralya ateş ağacıdır.

Fesleğen ; İçeriğinde orientin, vicenin gibi pek flavonoidler içeren fesleğen bronşit için sıklıkla kullanılır.

Ginseng ; Sinir bozuklukları, sindirim sorunları ve bronşite iyi gelen ginseng, geleneksel Çin tıbbının vazgeçilmezidir.

Civanperçemi ; Soğukalgınlığı, ateşli hastalıklar ve bronşitte en etkili tedavi edici bitkidir. Kanama ve ağrıyı azaltma özelliği vardır.

Hatmi bitkisi ; Kuzey Amerika’da yetişen bu bitki, boğaz ağrısı, bronşit ve soğukalgınlığında kullanılır.

Mentol ; Doğal nane yağından elde edilen mentol, anestezik özelliğe sahiptir. Boğaz enfeksiyonları ve bronşitte kullanılır.

Tarçın dalı ; Tarçın, şekeri düşürmesi, metabolizmayı düzenlemesi ve bronşite iyi gelmesi ile bilinir.

Beyaz şakayık kökü ; Karaciğer hastalıklarının tedavisinde yıllardır geleneksel Çin tıbbında kullanılır. Ayrıca bronşitte etkilidir.

Yukarıda sayılan bu otlar ve bitkiler farklı otlar ile karıştırılarak, bronşit için ilaçlar yapılmaktadır. Bu otları asla kendi kendinize karıştırmayın ve almayın. Bir bitki uzmanına ya da doktorunuza mutlaka danışın.

Bronşit tedavisinde son yıllarda kullanılan akupunktur ise olumlu sonuçlar vermektedir. Dirsek içi ve kolun ön kısmına uygulanan akupunktur çok başarılı sonuçlar yaratmaktadır.

Genelde kronik bronşiti olan hastalara bol su içmeleri önerilir. Bol su içenlerde akciğerlerde olan mukus yumuşar ve nefes alıp verme rahatlar.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.