Menu

Brokolinin mucizevi faydaları

brokoli
C ve A vitamini, folik asit, kalsiyum ve lif içerir. Neredeyse bir bardak süte eşit kalsiyum içeriği olan brokoli, süt ürünleri tüketmeyenler için önemli bir kaynaktır.

brokoli_45s

Önemli bir antioksidan kaynağıdır. Kalp hastalıkları ve kanser gibi önemli hastalıklarda etkilidir. İçerdiği potasyum sayesinde sinir sistemi üzerinde sağlıklı bir etkiye sahiptir.

brokoli_bitkisi_34

Beyin fonksiyonları ve kas sistemi üzerinde önemli etkiye sahiptir. Brokolinin içeriğinde potasyum, kalsiyum ve magnezyum, kan basıncını düzenlemeye destek olur.

brokoli_bitkisi-56s

C vitamini serbest radikallere karşı mücadele etmekte, elinizi güçlendirir. C vitamini soğuk algınlığında hafifletici etkiye sahip antihistaminik olduğundan, brokoliyi soğuk algınlığında tüketmeniz yararlıdır.

brokoli_bitkisi_45fq

Osteoporozun önlenmesi ve kemik sağlığı için brokoli önemli bir kaynaktır. Hem kalsiyum, hem K vitamini etkisiyle, kemiklerde güçlenme sağlar. Brokoli, cildin güneşten gördüğü zararları engelleyici etkiye sahiptir. Cilt üzerinde yenileyici bir etki yaratır.

brokoli_bitkisi_12

Brokoli beta-karoten içeriği açısından zengindir ve bu da bağışıklık sisteminde önemli bir etkiye sahiptir. Çinko, selenyum gibi mineraller bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcıdır. Brokoli, kansere karşı gelen pek çok birleşikle vücudunuzu güçlendirir.

brokoli_salatası_45

Mide kanserinden göğüs kanserine kadar pek çok alanda sizi destekler. Brokoliyi karaciğeri güçlendirmek için mutlaka tüketmenizi öneririz.

brokoli yemeği_56

Brokoliyi buharda pişirirseniz, kolesterol düşürücü etkisinden faydalanabilirsiniz. Brokolinin vücudumuzun detoksifikasyon sistemi üzerinde güçlü ve olumlu bir etkisi vardır. Detoks etkisini en çok hissettiren sebzedir.

brokoli_bitkisi_13x

Vücudunuzda D vitamini eksikliği varsa, brokoli bu sorunu çözmeye destek olacaktır. D vitamini eksikliğini dengeleyecek vitaminlerle sizi güçlendirir

brokolinin faydaları_45d

Kalorisi oldukça düşük olan brokoliyi diyet yapanlar rahatlıkla tüketebilirler. Haşlanmış veya buharda pişirilerek tükettiğiniz brokoliyi doyana kadar yiyebilirsiniz.

brokoli salatası resmi

Göz sağlığı için brokoli tüketin. Katarakttan tutun da makula dejenarasyonuna kadar pek çok göz hastalığına karşı koruyucu etkisi vardır.

brokoli_yemek_34z

Brokoli, kalp hastalıklarına karşı sizi korumak için mücadele eder. B6 ve folik asit ile kalp krizi ve inme riskini azaltır.

brokoli salatası_50q

Brokoli, lif açısından zengin bir gıdadır ve kabızlık ve diğer sindirim sistemi sorunlarını önlemekte faydalıdır. Ayrıca bağırsak sisteminizi düzenlemeye destek olur.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.