Menu

Brokoli ve su teresinin kanser hücreleri üzerindeki etkisi

brokoli ve su teresinin kansere etkisi

Brokoli ve su teresi gibi sebzelerin bir çok kanseri önleme potansiyeline sahip olduğu ortaya çıkarılmıştır. Bu tür bitkilerin zengin antioksidan bileşenler içermesi kanseri önlemede etki sağlamaktadır. Brokoli ve su teresi tüketildiğinde içeriğinde bulunan antioksidan bileşenler kana karışmakta, kanser hücreleri ve oksidatif stres ile savaşmaktadırlar.

Brokoli ve su teresinin sağlığa faydaları:

İlk bakıldığında semiz otu ve tere otuna benzerliği ile dikkat çeken su teresi, yeşil yaprakları olan hafif acımsı tadı bulunan bir sebze çeşididir. Günlük olarak bir porsiyon kadar tüketildiğinde vücudun ihtiyacı olan K vitaminini karşılamaktadır. Vitaminler ve mineraller bakımından oldukça zengin olan su teresi, düzenli olarak tüketildiği zaman DNA hücrelerinin hasar görmesini de önlemektedir. Tere otu ve semiz otu gibi sebzeler de antioksidan bileşenler bakımından çok zengindir ve kanserli hücrelerle savaşmaktadır. 

Brokoli sebzesi de içeriğinde yüksek miktarda D vitamini barındırmaktadır. Vücut detokifikasyon sisteminin sağlıklı şekilde çalışabilmesini sağlayan üç farklı türde glukozinat fitountrient içermektedir.

su tersi ve kanserle savaş

Kanserlere karşı koruma etkisi:

Brokoli ve su teresi prostat dokularında, göğüs ve kolonda kanser hücrelerinin ortaya çıkmasını önler, kanserli hücreler varsa da bunlarla savaşmaktadır. Bu sebzelerin koruyucu etkileri, barındırdıkları izotiyosiyanatları meydana getiren fitokimyasallar olan glukozinolatlardan dolayıdır. İşte bu bileşenler, kanserli hücrelerin ve tümörlerin beyne sinyal yollamasının önüne geçmekte ve dokularda büyüyüp yayılmalarını engellemektedirler. Kansere karşı koruyucu etkisi olan fenentril izositiyosiyanat bu bitkilerde bulunmakta, bu sayede de kanserli hücrelerin olgunlaşmasını ve büyümesini önlemektedir.

Brokoli ve su teresi kemoterapiden iyi midir?

Kanser tedavisinde en etkili yöntem kemoterapidir. Kemoterapinin amacı vücuttaki tümörleri hedef alarak onları öldürmektir. Fakat, kemoterapi tedavilerinde radyasyona maruz kalındığından, kanserli hücreler yok edilmeye çalışılırken sağlıklı hücreler de zarar görmektedir. Bu tedavi sonunda bağışıklık sistemi zayıflamakta ve pek çok yan etkiler ortaya çıkmaktadır.

Laboratuar ortamında yapılan test çalışmalarında, brokoli ve su tersindeki fenentril izotiyosiyanat bileşeninin 24 saat gibi bir sürede kanserli hücreleri öldürdüğü belirlenmiştir. Bu etki insan vücudunda aynı sürede etki göstermeyecektir. Fakat, brokoli ve su tersinin içeriğindeki bileşenlerin kanserli hücrelerle savaştığı ve öldürdüğü kesindir.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.