Menu

Boyun fıtığında en iyi tedavi yöntemleri

boyun fıtığı

Boyun ağrısı sorunu son yılların en büyük rahatsızlıkları arasındadır. Boyun fıtığı ise, boyun ağrılarının en büyük sebeplerinden biridir. Bundan birkaç yıl öncesine kadar çok büyük sorun olan boyun fıtığı günümüzde rahatlıkla tedavi edilebilen bir rahatsızlıktır.

boyun fıtığı tedavisi

Boyun fıtığı nedir?

Boyun omurgasını oluşturan omur isimli kemikler, eklemler ve omurların arasında olan disklerin, omurga çevresindeki kas ile bağların bozulması boyun fıtığını oluşturur. Boyun fıtığı, boyun omurgasında kireçlenme, romatizma, osteoporoz, kötü boyun  duruşu ve boynun zedelenmesi ile oluşur. Şiddetli ağrı ile kendini gösterir.

Boyun fıtığı belirtileri nelerdir?

Boyun fıtığında önemli belirti ağrıdır. Boyun fıtığı başlangıcı sırt ve boyun ağrısı ile başlar. Disklere olan baskı arttıkça, kollar ve parmaklara kadar inen ağrı ve uyuşmalar ortaya çıkar. Zamanla kuvvet azalması, bacaklarda güçsüzlük ve idrar kaçırma dönemine girilir.

Boyun fıtığı tedavileri nelerdir?

Boyun fıtığında son olarak cerrahi operasyon düşünülür. Hastaların çoğunluğunda yatak istirahati, ilaç tedavisi ve fizik terapisi önerilir. Başlangıç döneminde olan hastalar yatak istirahati ve ilaç kullanırlar. Ağrının bir süre sonra azalması ile, fizik tedaviye başlanır. Boyun zedelenmesi olan hastalar 6 ay kadar boyunluk takabilirler.

Boyun fıtığında etkili bir tedavi olan fizik tedavi, yumuşak doku ve sinir kökünde olan bası neticesinde olan rahatsızlığı gidermek için spazmı olan kasları gevşetmeye yarar. Bu tedavide kızıl ötesi ışınlar, sıcak su masajları ve elektriksel uyarımlar kullanılır.

Boyun fıtığında cerrahi yöntem ise çok az hastaya uygulanır. Kas gücü kaybı olan hastalar, refleks kayıpları ve omuriliğe baskı yapan boyun fıtıklarında uygulama yapılmaktadır. Cerrahi operasyonda amaç, sinire olan baskıyı kaldırmaktır. Ameliyatta fıtıklaşmış olan disk çıkarılır ve kollara giden sinirlerin etrafında olan kemikler açılarak, sinirler rahatlatılır. Omurların çökmemesi için, bölgeye kemik ya da titanyum kafesler yerleştirilir.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.