Boyun fıtığı
Menu

Boyun fıtığı

boyun baş

Şiddetli boyun ağrınız varsa, boyun fıtığınız olabilir. Masa başında çalışanlarda, spor yapmayan ve boynundan darbe alanlarda sıklıkla karşılaşılan bu durum sizi çok rahatsız edebilir. İşte, boyun fıtığı hakkında her şey ;

boyun1

Boyun fıtığı, boyunda bulunan omurların destekleyici yastıklarının bozulması ile oluşur. Disk kılıfı yırtılarak, içinde amortisör görevini sağlayan madde dışarı doğru taşması sonucunu doğurur. Yanlış bir hareket, alınan darbe veya incinme ile oluşabilir. İlerlemeye başladığı zaman, sinirleri sıkıştırır ve kollarda ağrı, uyuşukluk yaratır. Tedavi edilmez ise, kuvvet kaybı oluşmaktadır.

boyun2

Boyun fıtığı, trafik kazası, travmalar, bankacılar, boyun kaslarında zayıflık, yanlış duruş, stres, yorgunluk, bilgisayar kullanımı, ev işleri gibi nedenler ile oluşur. Koltuklarda uyuma alışkanlığı, saçların banyo sonrası kurutulmaması, açık pencere önünde seyahat, yanlış bir şekilde yük taşımak ile de oluşur.

boyun3

Boyun fıtığı nasıl tedavi edilir? Şikayetler hafif ve fıtığın yeni başladığı dönemlerde, ağrı kesici ve fizik tedavi ile çözüm sağlanabilir. Bu tedavi ile uyuşukluk ve ağrı kesilemezse, cerrahi operasyon uygulanabilir. Genelde mikro cerrahi uygulaması yapılan hastalar, tedavide %99 başarı alırlar.

boyun4

Boyun fıtığını engellemek için, boyun duruşunun düzgün olamasına dikkat edin. Stresten kaçının, sağlıklı beslenin, iş yerinde dikkatli davranın, uzun süreler bilgisayar başındaysanız koltuğunuzu ayarlayın. Spor yapın.
2 Comments
  1. Anonim Cevapla
  2. haydar kocyigit Cevapla

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.