Menu

Boyun ağrısı nedenleri ve tedavisi

boyun ağrısı

Boyun ağrısı nedenleri ve tedavisi

Boyun ağrısı baş ağrısından sonra en fazla rastlanan ağrılardandır. Boyun ağrısı sadece bulunduğu bölge ile sınırlı kalmaz ve omuzlara kollara etki etmektedir. Boyun bölgesinde yaşanan ağrıların nedenleri çok çeşitli olabilmektedir.

Boynumuzun yapısı nasıldır?

Boynumuz başımız ile vücudumuz arasında ki köprüdür. Başımızı taşıyan boyunda omurilik ve sinir kökleri de taşımaktadır. 7 kemikten oluşan boyun omuru yaklaşık 1 saatte 600-650 hareket yapmaktadır. Boyundan 8 tane sinir kökü çıkmaktadır. Bu nedenle boyun ile ilgili sıkıntılar bu sinir köklerine zarar verir. Bağ, sinir kökleri, eklemler boyunda olduğundan boyun ağrıları ciddiyetle incelenmelidir.

Boyun ağrısının nedenleri nelerdir?

Boyun ağrıları ile birlikte gelişebilen kollarda uyuşma, parmaklarda hissizlik, görmede bulanıklık ve denge bozukluğu, kulak çınlaması yaşanabilir. Bu tip belirtiler boyun bölgesinde ki sinirlerin hasar görmesi ile oluşur. Boyun omurlarında olan çeşitli zararlar, damarlara baskı yaptığında kanın beyne ulaşmasını engelleyerek bayılma ve şiddetli baş dönmeleri yaratır. Özellikle boyun bölgesinde oluşan fıtıklar ve disk sıkışmaları ise, sinirlere baskı yapabilir. Bu noktada diskler arasında ki sıvı azalarak, sürtmeler ve sıkışmalar yaratır. Bu noktada bölgede ki hasarlar çok büyüyebilir. Kireçlenmelerde, yutma zorluğuna varan sıkıntılar yaşanabilir.

Boyun ağrısına teşhis nasıl koyulur?

Öncelikle radyografi çekimi yapılarak boyun bölgesinde olan kemiklerin yapısı incelenir. Kemik yapısında ki kaymalar, fazla olan kemiklerden kaynaklı anomalilikler, fıtık, kemik erimesi anlaşılır. Daha detaylı inceleme ise MR ve Tomografi istenebilir. Hekimin el ile yaptığı dikkatli muayenede eklenir. Bu tetkikler ile boyun ağrısının nedeni tanı yapılır.

Boyun ağrısı tedavisi nasıl yapılır?

Çok şiddetli fıtıklarda hekim cerrahi operasyon uygulamayı seçebilir. Fakat bunun dışında genel olarak önerilen tedavi fizik tedavi ve ilaçlardır. Fizik tedavi ile omurlar arasında olan kaslar bir yatak vazifesi oluncaya kadar geliştirilir. Böylece hasta sinirlerin sıkışmasından kurtulur. Hastaya korse kullandırılabilir. Böylece boyun taşıdığı ağırlıktan bir süre kurtulacak ve iyileşme hızlanacaktır. Tedavi sırasında en önemli bir diğer konu ise hastaya boynu konusunda bilgi vermektir. Hasta günlük yaşamında boynunu zorlamamayı öğrenmeli ve verilen egzersizleri eksiksiz yapmalıdır.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.