Menu

Boşanmaya neden olan 10 şey

boşanma

Evlilikleri boşanma aşamasına getiren pek çok hatalı davranış bulunmaktadır. Çiftler arasında yaşanan tartışmalarda birbirlerine duvar örmeleri, boşanmanın sebepleri arasında ilk sıralarda gelmektedir. Yazımızda evlilikte boşanmaya neden olan davranışları incelemeye çalışacağız.

boşanma nedenleri

Tartışmaya sert girmek

Tartışmaya sert bir şekilde başlamaktan kasıt, eşlerden birinin saldırganca, yüksek sesle ve sert bir şekilde karşısındakini aşağılayarak başlamasıdır. Bu şekilde başlayan tartışmalar giderek alevlenmekte ve çok daha büyük kavgalara neden olmaktadır. Bu tarz tartışma ve kavgaların sürekli olması çiftlerin boşanmaya kadar gitmesine sebep olmaktadır.

Aşağılama ve acımasız eleştiri

Boşanmaların temel sebeplerinden bir diğeri de aşağılama ve acımasız eleştiridir. Yapılan tavrı ya da davranışı değil de kişiliği hedef alan eleştiriler ve dalga geçip aşağılamalar, karşıdakini ciddiye almaz tavırlar sergilemek buna maruz kalan eşte ona hiç değer verilmediği duygusunu körükler. Böyle devam ettiğinde de boşanmaya kadar gider.

Savunma

Eşlerden biri bir eleştiri getirdiğinde çoğu zaman karşı taraf hemen savunmaya geçer. Bu aslında eşini suçlamanın diğer bir metodudur. Savunma yaparak aslında bu benim sorunum değil, senin sorunun demeye getirmektesiniz. Yani hiçbir şekilde sorumluluk almamak ve sorumluluk almaktan kaçmak eşleri boşanmanın eşiğine getirebiliyor.

Araya duvar örmek

Bu durum, eşlerden birinin tartışma esnasında göz kontağı kurmaması, aktif bir şekilde dinlememesi evet veya hayır gibi kısa cevaplarla geçiştirmesi şeklinde tanımlanabilir. Bu aslında stresi azalmaya yönelik bir davranış olsa da, duvar örenin karşısındaki eş bunu tepki şeklinde algılamakta ve tartışmayı daha da alevlendirmektedir.

Beynin dolup taşması

Eşlerin tartışmaları esnasında kalp atışlarının hızlanması, adrenalin yükselmesi ve kan basıncının artması gibi hallerde tartışmanın sürdürülemeyecek düzeye gelmesine neden olmaktadır. Başka bir ifadeyle, beynin bilgi işleme kabiliyeti iyice azalmaktadır. Bunu beynin dolup taşması şeklinde ifade edebiliriz. Böyle bir durumda eşlerden biri hemen duvar örmeye başlar ve iletişimi kesmek ister. Sürekli böyle bir durum yaşandığında ise eşlerin boşanmaya kadar gitmeleri kaçınılmaz olmaktadır.

Telafi etme girişimlerinde başarısızlık

Bir tartışmadan sonra durumu düzeltebilecek bir özür ya da af dilemenin esirgenmesi boşanmaya neden olan sebeplerin etkenlerinden biridir. Bir özür dileme ile halledilebilecek sorunlar, bunun yapılmaması nedeniyle içinden çıkılmaz bir hale bürünebiliyor.

Kötü hatıralar

Geçmişle ilgili olumsuz ve kötü hatıraların sürekli olarak eşler tarafından gündeme getirilmesi, evliliklerin boşanma ile sonuçlanmasında etkili olan faktörlerden biridir.

Biriktirme ve sonraya saklama

Yaşanan olumsuzlukların ve kırgınlıkların sonraya saklanması, benzer durumlar olduğunda da gündeme getirilmesi. Böyle durumlarda bekletilen konular önceden küçük gibi gelse de büyük birer sorun olarak önlerine gelebiliyor.

Duygusal kopukluk

Eşlerin eskiden olduğu gibi paylaşım yapmamaları, birlikte zaman geçirmemeleri ve buna vakit ayırmamaları yani bireysel olarak ayrı ayrı hareket etmeleri ile olmaktadır. Bu durum sevgiyi azatlığı gibi aşkı da öldürüyor ve boşanmalara neden olabiliyor.

Etkiyi reddetmek

Eşlerin birbirlerini dikkate almaları yerine, birbirlerinin düşünce ve fikirlerini reddetmeleri veya önemsememeleri. Bunun sonucunda da hiçbir paylaşım yapılmamaya başlanması ve neticede boşanma ile sonuçlanması mümkündür.

One Response
  1. Ali KURU

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.