Menu

Bonsai nedir nasıl yetiştirilir

Japonca tabak anlamına gelen “bon” ve bitki anlamına gelen “sai” kelimelerinin birleştirilmesi ile oluşturulmuş olan bonsai “saksıdaki ağaç” anlamında kullanılmaktadır. 7-9. yüzyıllarda çinden japonyaya gelmiş olan bonsai sanatı kendine has teknikleri ile saksı içerisindeki bitkinin budanması ve bodurlaştırılarak yetiştirilmesi sanatıdır ancak sadece saksıdaki bitkilerin bonsai oldugunu söylemek doğru bir tabir değildir. Bulundukları zayıf toprak veya kaya üzerinde tek başına koşullara dayanmakta olan ağaçlara da bonsai denmektedir.

Çinliler tarafından herhangi bir stil değişikliğine gidilmeyen bonsailer Japonlar tarafından yapılan stiller ile klasik bonsai şekillerine kavuşmuştur, bunun yanı sıra batılılar daha fazla estetiğe önem vererek soyut bitki stillerinde uzmanlaşmıştır.

Japon kültüründe önemli bir yer tutan bonsai sanatı büyük şehirlerde insanların doğaya olan özlemlerinin minik dışavurumları olarak da değerlendirilebilir. Uygun koşullar sağlandığında küçük balkonunuzda bile bir bonsai koleksiyonu yapmanız mümkündür ancak iklime ayak uyduramayan bonsailer toprağın neminden, çevrenin ışığına kadar birçok etken altında kontrollü bir şekilde yetiştirilmelidir. Ki bir sanata dönüşme sininde başlıca nedeni budur.

Bakım için maket bıçağı, budama makası, bakır tel, makas ve yan keski işinizi görebileceği gibi profesyonel bir alet çantanız olmasını istiyorsanız bulundurmanız gerekenler;

bonsai alet malzeme bakımBonsailer gövde şekillerine, gövde sayılarına, kök şekillerine, dal şekillerine ve düzenleme şekillerine göre sınıflandırılabilmektedir. Bu konuda detaylı bilgi için buraya bakabilirsiniz.

Konu ile ilgili detaylı bilgileri “yaşasın bonsai kardeşliği” sloganı ile yayın yapmakta olan Avrasya Bonsai Kulübünde bulabileceğiniz gibi bakından, değişime birçok yararlı makaleye Bonsai Türkiye sitesinden ulaşabilirsiniz. Ayrıca Agaçlar.Net forumlarında konu ile ilgili başlıklardan sorularınıza cevap bulabileceğiniz gibi bonsai sanatı ile ilgilenenlerle de iletişime geçebilmektesiniz.

Bonsai kitapları hakkında bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

Buradan da ücretsiz bonsai pdf dosyasını indirebilirsiniz…

Son 50 Yorum
 1. Anonim Cevapla
 2. admi Cevapla
 3. admin bey Cevapla
 4. bom bom Cevapla
 5. gerizekalı beyinsizler Cevapla
 6. ali Cevapla
 7. ercan sahin Cevapla
 8. lily Cevapla
 9. Aslı Cevapla
 10. hevijyan Cevapla
 11. songül Cevapla
 12. bilal Cevapla
 13. derya Cevapla
 14. Ani-x Can Cevapla
 15. Ex murat Cevapla
 16. murat alkan Cevapla
 17. Tolga Cevapla
 18. ergün Cevapla
 19. efekanki Cevapla
 20. kolpalar Cevapla
 21. ali Cevapla
 22. Koray Cevapla
 23. hasan Cevapla
 24. Ali Akar Cevapla
 25. Can Dikici Cevapla
 26. Nuh Demirel Cevapla
 27. emir ozbudak Cevapla
 28. Idris Kural Cevapla
 29. kova Cevapla
 30. okan Cevapla
 31. Tarkan Birdal Cevapla
 32. ahmmet Cevapla
 33. Ceco Reis Açık Cevapla
 34. bonzai Cevapla
 35. Hasan Çapkar Sarıboğa Cevapla
 36. Azat Yok Cevapla
  • Anonim Cevapla
 37. Mustafa Tekakan Cevapla
 38. Yusuf Aydın Cevapla
 39. Ali Faroz Kurak Cevapla
 40. Atakan Efe Cevapla
 41. Yazici Eren Cevapla
 42. Ceco Reis Açık Cevapla

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.