Menu

Bonsai nedir nasıl yetiştirilir

Japonca tabak anlamına gelen “bon” ve bitki anlamına gelen “sai” kelimelerinin birleştirilmesi ile oluşturulmuş olan bonsai “saksıdaki ağaç” anlamında kullanılmaktadır. 7-9. yüzyıllarda çinden japonyaya gelmiş olan bonsai sanatı kendine has teknikleri ile saksı içerisindeki bitkinin budanması ve bodurlaştırılarak yetiştirilmesi sanatıdır ancak sadece saksıdaki bitkilerin bonsai oldugunu söylemek doğru bir tabir değildir. Bulundukları zayıf toprak veya kaya üzerinde tek başına koşullara dayanmakta olan ağaçlara da bonsai denmektedir.

Çinliler tarafından herhangi bir stil değişikliğine gidilmeyen bonsailer Japonlar tarafından yapılan stiller ile klasik bonsai şekillerine kavuşmuştur, bunun yanı sıra batılılar daha fazla estetiğe önem vererek soyut bitki stillerinde uzmanlaşmıştır.

Japon kültüründe önemli bir yer tutan bonsai sanatı büyük şehirlerde insanların doğaya olan özlemlerinin minik dışavurumları olarak da değerlendirilebilir. Uygun koşullar sağlandığında küçük balkonunuzda bile bir bonsai koleksiyonu yapmanız mümkündür ancak iklime ayak uyduramayan bonsailer toprağın neminden, çevrenin ışığına kadar birçok etken altında kontrollü bir şekilde yetiştirilmelidir. Ki bir sanata dönüşme sininde başlıca nedeni budur.

Bakım için maket bıçağı, budama makası, bakır tel, makas ve yan keski işinizi görebileceği gibi profesyonel bir alet çantanız olmasını istiyorsanız bulundurmanız gerekenler;

bonsai alet malzeme bakımBonsailer gövde şekillerine, gövde sayılarına, kök şekillerine, dal şekillerine ve düzenleme şekillerine göre sınıflandırılabilmektedir. Bu konuda detaylı bilgi için buraya bakabilirsiniz.

Konu ile ilgili detaylı bilgileri “yaşasın bonsai kardeşliği” sloganı ile yayın yapmakta olan Avrasya Bonsai Kulübünde bulabileceğiniz gibi bakından, değişime birçok yararlı makaleye Bonsai Türkiye sitesinden ulaşabilirsiniz. Ayrıca Agaçlar.Net forumlarında konu ile ilgili başlıklardan sorularınıza cevap bulabileceğiniz gibi bonsai sanatı ile ilgilenenlerle de iletişime geçebilmektesiniz.

Bonsai kitapları hakkında bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

Buradan da ücretsiz bonsai pdf dosyasını indirebilirsiniz…

39 Yorum yapılmış
 1. bom bom Cevapla
 2. gerizekalı beyinsizler Cevapla
 3. ali Cevapla
 4. ercan sahin Cevapla
 5. lily Cevapla
 6. Aslı Cevapla
 7. hevijyan Cevapla
 8. songül Cevapla
 9. bilal Cevapla
 10. derya Cevapla
 11. Ani-x Can Cevapla
 12. Ex murat Cevapla
 13. murat alkan Cevapla
 14. Tolga Cevapla
 15. ergün Cevapla
 16. efekanki Cevapla
 17. kolpalar Cevapla
 18. ali Cevapla
 19. Koray Cevapla
 20. hasan Cevapla
 21. kova Cevapla
 22. Tarkan Birdal Cevapla
 23. ahmmet Cevapla
 24. bonzai Cevapla

Yorum yapmayı unutmayın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.