Böbrek taşı yapan hormon hastalıkları
Menu

Böbrek taşı yapan hormon hastalıkları

böbrek taşı

Böbrek taşlarının çok farklı nedenleri olabilir. Özellikle şişmanlık, az su içmek ve alınan gıdalar başlıca böbrek taşı oluşturan maddelerdir. Böbrek taşının oluşmasına neden olan bazı hormon hastalıkları da vardır. Bu durumda kanda kalsiyum, idrarda kalsiyum, paratiroid hormonu ve TSH, ürik asit, kortizol hormonu tahlili yapılmalıdır. İşte, böbrek taşı yapan hormon hastalıkları ;

böbrek taşı neden olur

Paratiroid hormonu yüksekliği

Böbrek taşı sürekli olarak kendini tekrar ediyorsa, paratiroid hormonu mutlaka tahlil edilmelidir. Paratiroid hormonu yükselmesi böbrek taşına neden olmaktadır. Bu durumda idrar ile kalsiyum atımı başlar. Özellikle 50 yaş üzeri insanlarda ve kadınların menopoz döneminde sıklıkla karşılaşılan bir sorundur. Paratiroid hormonu artışı, Paratiroid bezlerinde olan tümör kaynaklıdır. Bazen paratiroid bezlerinin büyümesi ve kanser kaynaklı oluşabilir. Sıklıkla hastalarda yorgunluk, eklem ağrıları, halsizlik, iştah kaybı, depresyon ve konsantrasyon zorluğu vardır.

Böbrek üstü bezlerinin fazla çalışması (kortizol yüksekliği)

Böbrek üstü bezlerinin fazla çalışması ile kortizol hormonu fazla üretilir. Bu durum tıp dilinde Cushing hastalığı olarak bilinir. Kanda kortizol hormonu yüksektir. Bu hastalık genelde romatoit artirit ve astım hastalarında daha sık görülür. Çünkü bu hastalarda yüksek doz kortizon kullanılır. En sık 20-40 yaş arasında görülür. Adrenal bezlerde oluşan tümörler, hipofiz bezinden aşırı ACTH hormonu üretimi kaynaklı da oluşabilir.

Menopoz tedavisi

Menopoz tedavisinde hastalara genelde kalsiyum kullandırılır. Günlük alınan kalsiyum miktarı 2000 mg’ın üzerine çıktığında idrardan kalsiyum atılımı ve böbrek taşı gelişimi riski artar.

Kanda ürik asit yüksekliği

Kanda ürik asidin artması, böbreklerde taş oluşumu riskini arttırır. Ürik asidin arttığı durumlar; menopozda olan kadınlar, insülin direnci, karaciğer yağlanması, hipertansiyon, kalp ve damar hastalıkları, böbrek yetmezliği, et fazla yemek, bira içmek. Fruktoz almak, kurşun zehirlenmesi, ani egzersizler, yüksek yağ oranlı beslenme, idrar söktürücüler, lösemi, paratiroid hormon fazlalığı, hızlı kilo verme, uzun süre aç kalmak, kalp yetmezliği, psikolojik stres, maraton koşmak ve sarkoidoz olarak sayılır.

Böbrek taşı, vitaminler ve beslenme

Günlük alınan 1000mg. fazlası C vitamini böbrek taşı riskini arttırır,

Fazla tuzlu yemek,

Fazla çay içmek böbrek taşı riskini hızla arttırır.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.