Böbrek taşı neden oluşur
Menu

Böbrek taşı neden oluşur

böbrek taşı neden oluşur

Böbrek taşı en fazla konsantre yani yoğun idrar nedeni ile oluşur. Bunun en büyük sebebi, az su içmek ile alakalıdır. Yoğun idrar içinde ki mineraller, tuzlar böbreğin içinde kristalleşir. Kristaller zaman içinde birikerek taşlara neden olur.

börek taşları nasıl oluşur

Böbrek taşı, 1.derece yakınınızda ve sizde daha önce oluştuysa yaklaşık 5 yıl içinde kendini tekrar etme olasılığı %50 civarındadır. Bu nedenle, sürekli olarak doktor kontrolünde olmak gerekir. Ayrıca, gut ve şeker hastalığınız varsa böbrek taşı riskiniz yüksektir. Fakat, en fazla böbrek taşı hastaları erkeklerden çıkmaktadır. Özellikle 20-30 yaş aralığı en fazla görülen durumdur.

böbrek taşı

Havası daha sıcak olan bölgelerde yaşayanlar riski yüksek gruplardır. Böbrek taşı oluştuğunda bazen çok fazla ağrı bazen de hiçbir belirti vermemektedir. Hastaların değimi ile doğum sancısı ile aynı ağrı yüksekliğindedir. Bu noktada önemli olan şey, böbrek taşının hiçbir belirti vermemesidir. Bu durumlarda böbreği tamamen çürütebilir ve hasta taş nedeni ile böbreğini kaybedebilir. Düzenli kontrol bu nedenle çok önemlidir.

böbrek taşı oluşumu

Uzmanlar, böbrek taşı oluşmaması için bol su içmemizi öneriyor. Maden suyu içilebilir fakat sürekli olarak maden suyu içmek böbrek taşı oluşturuyor. Bu noktada eğer böbrek taşınız varsa, vücudunuzda yapılacak olan tahlillere göre, ne yenilmesi ve içilmesi öğrenilmelidir. Çünkü, bazı insanlarda taş yapan farklı gıda ve içecekler de vardır.

böbrek taşları

Uzmanlar, masa başında çalışanları böbrek taşı konusunda şiddetle uyarıyor. Masa başında çalışmak ve hareketsizlik böbrek taşı oluşmasına zemin hazırlar. Yetişkin bir insanda günde 2 litre civarı idrar oluşur. Eğer, idrarınız bundan az ve yoğun şekildeyse mutlaka bir hekime başvurulmalıdır. Özellikle, 1. Derece yakınınızda varsa ve siz daha önce böbrek taşı sorunu yaşadıysanız düzenli olarak kontrol altında olmasınız.