Menu

Böbregini satıyor satılık böbrek böbregini satanlar para için böbrek satılıyor

İnsanlar artık böbreklerini satıyor. İnternette bunun için bir pazar oluştu.

Sahibinden BÖBREK

İnternette insanlar böbreklerini internette satışa çıkarıyor. Böbreği için kimi 20 bin, kimi 130 bin YTL istiyor. Yasalarımıza göre organ ticareti suç.

Yıllardır önlenemeyen organ ticareti sonunda internet ortamına da düştü. Artık internette, ev, araba, iş ilanlarının yanı sıra “satılık organ” ilanları da yer alıyor. Böbreğini satışa çıkartanların büyük kısmını gençler oluşturuyor. İlanlarda ismini vermeyen bu kişilere email ya da telefonla ulaşılıyor.

Türkiye’de organ satışı suç olduğu için, ”böbrek” ilanları da diğer ev-araba ilanlarının arasına sıkıştırılıyor. Hatta bu ilanları verenler işi o kadar ileriye götürmüşler ki, böbrek tahlili sonuçlarını bile veriyorlar. Organlarını satanlar arasında

İstanbul’dakiler ağırlıkta yer alıyor. Hemen hemen hepsinin bahanesi de aynı: Maddi sıkıntı… Kimi üniversite masrafını karşılamak için, kimi de borçlarını ödemek için böbreğini sattığını söylüyor.

15 YILA KADAR HAPİS VAR

Yasalarımıza gören organ satmak için ilan veren ve bunu yayınlayana 1 yıla kadar hapis cezası var. Organını satan, alan ya da aracılık edenlere ise 9 yıla kadar hapis öngörülüyor. Eğer organ ticareti örgütlü yapılırsa bu ceza 15 yıla kadar çıkabiliyor.

İŞTE İNTERNETTEKİ İLANLAR

Acil paraya sıkıştım. 22 yaşındayım en iyi teklifi yapanla el sıkışırım. Bu yaşa kadar ne alkol ve ne sigara kullanmışlığım yok. Böbreğimi 70 bin YTL’den satılığa çıkardım. 30 yaşındayım. İçki kullanmıyorum. Doku testinden geçtim. Ciddi kişiler arasın. Borçlarımdan dolayı böbreğimi satıyorum. Başka çarem kalmadı. 22 yaşındayım herhangi bir sağlık sorunum yok. 0 RH+ kan grubum. Böbreğimi uygun bir fiyata satmak istiyorum. Ciddi olanlar arasın. Ocak’ın 23’üne kadar acil satmam gerekiyor.

ESNAF BiLE SATIYOR

İnternette böbreğini satmak isteyen gençlerle konuştuk. İşte anlattıkları:

Musa A. (Üniversite öğrencisi. 19 yaşında): Eğitimimi tamamlamak istiyorum. Fakat maddi sıkıntı çekiyorum. Birçok yere başvuru yapmama rağmen hiçbir yerden yanıt alamadım. Kimseye muhtaç olmadan yapabileceğim tek şeyin organlarımı satmak olduğuna karar verdim. Günde 15 kişi arıyor. Böbreğime 50 bin YTL istiyordum. Pazarlıkla 25 bine kadar indim. Bir tane daha organ satamayacağım için en yüksek parayı verene böbreğimi satacağım.

Serdar (Adana’da esnaf): Maddi sıkıntı içindeyim. Borçlarımı kapatmak için bu yola başvurdum. Suç işlemektense böbreklerimi satıp para kazanmak istedim.

Rumuz Genç (İTÜ’de öğrenci): 32 yaşındayım. Maden Fakültesi öğrencisiyim. Tek isteğim artık ödeyemez duruma geldiğim borçlarımı ve harcımı ödemek, okulumu bitirmek. Ancak içinde bulunduğum maddi sıkıntı buna müsaade etmiyor. Bu yüzden ihityacı olan birine böbreğimi satmak istiyorum. Bu konuyla ilgili birçok kuruluşa ulaşmaya çalıştım. Ama hepsinden kovuldum. Bu konuda ciddi olan herkesten mail istiyorum. Dayanacak gücüm kalmadı.
Kaynak: Bugün

Not: Bu konu altında telefon mail adresi facebook profil adresi gibi yorumlar yayınlamak yasaktır, gönderilen iletişim bilgileri silinecektir, lütfen konuyla ilgili yorumlar gönderin, ilan göndermeyin, anlayışınız için teşekkür ederiz..
674 Comments
 1. Anonim Cevapla
 2. suskun Cevapla
 3. Faruk Cevapla
 4. Tayfun Cevapla
  • Efe Cevapla
   • Elif Cevapla
    • Kemal Cevapla
    • Hakan Cevapla
 5. Selo Cevapla
 6. ozan Cevapla
 7. İsmail Cevapla
 8. Anonim Cevapla
 9. ayhan Cevapla
 10. mutlu Cevapla
  • Anonim Cevapla
 11. mesut Cevapla
 12. Gokhan Cevapla
 13. anonim Cevapla
 14. mesut Cevapla
 15. salim Cevapla
 16. Ayhan Cevapla
 17. Zafer Cevapla
 18. anonim Cevapla
 19. corc Cevapla
 20. mesut Cevapla
 21. sinan Cevapla
 22. anonim Cevapla
 23. sinan Cevapla
 24. basak Cevapla
 25. izoma Cevapla
 26. Ayfer Cevapla
 27. Yusuf Cevapla
 28. Sahin Cevapla
 29. mesut Cevapla
 30. anonim Cevapla
 31. anonim Cevapla
 32. hayat Cevapla
 33. Ozkan Cevapla
 34. Anonim Cevapla
 35. Ayfer Cevapla
 36. Sevgi Cevapla
 37. Taleh Cevapla
 38. Kadir Cevapla
 39. cengiz Cevapla
 40. erol Cevapla
 41. hasan Cevapla
 42. Ismail Cevapla
 43. nefes Cevapla
 44. SENA Cevapla
 45. eduard Cevapla
 46. orhan Cevapla

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.