Menu

Bitkisel sinüzit tedavisi

Sinüzit, kafatasımızda bulunan burun boşluklarının iltihap ile dolmasıdır. Bu nedenle solunum problemleri yaşanmaktadır. Ayrıca uyuşukluk, baş ve göz ağrıları çok rahatsızlık vermektedir. Sinüzitin ilerlemesinde tedavi olarak, cerrahi operasyon yapılmaktadır. Bundan dolayı, ciddiye alınması gereken bir rahatsızlıktır.

Bitkisel sinüzit tedavisi

Prof Dr. İbrahim Saraçoğlu sinüzit tedavisi için; Bir litre kaba yarım litre kadar su koyulur ve kaynatılır. Kaynamakta olan suyun içine, 3 çorba kaşığı kurutulmuş kır papatyası eklenir. Başın etrafına koyulan bir havlu ile bu suyun buğusuna kendinizi tutun. Burnunuzdan nefes alıp, verin. Bu uygulamayı 5 dakika kadar devam edin. 5 dakika kadar sonra, yarım saat ara verip tekrar beş dakika aynı şekilde uygulayın. Ertesi gün aynı şekilde, 5 dakika kadar uygulayın sonra ara verin, 5 dakika daha devam edin. Akıntının gelmeye başladığı gün, 3 gün ara verin. Papatya kürü ile sinüzitten tamamen kurtulabilirsiniz.

Prof. Dr. Ahmet Maranki sinüzit tedavisi için; Hatmi yaprağı, altın başak, orman sarmaşığı eşit karışımının çayı, 2-3 saatte 1 bardak içilmelidir. Her üç günde bir, limon sıkılıp aynı miktarda su eklenerek, gözlerden yaş gelecek şekilde buruna çekilmelidir. 1 ay kadar bu tedaviye devam edilmelidir. 1 çay bardağı suya, 1 çay bardağı kekik yağı ilave edilir. Bir başka fincanda fındık kadar kil eritilir. Üzerindeki su alınarak, kekik yağı ile birleştirilir. İyice çalkalanarak, günde 3-4 defa burun deliklerine birkaç damla damlatılır. Maydanoz ve ebegümeci beraber haşlanır. Buharı teneffüs edilir. Ayrıca, alnın ve başın üst kısımlarını, seyreltilmiş okaliptus ya da nane yağıyla ovalamak her zaman sinüzite iyi gelir. Ananasın içindeki, bromelain adlı bileşik, sinüzit tedavisinde oldukça yararlıdır. Günde 250-500 gr. arası taze sıkılmış ananas suyu içilmelidir.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.