Bitkisel depresyon tedavisi
Menu

Bitkisel depresyon tedavisi

Depresyon geçiriyorsanız, ilk yapılacak olan şey deneyimli bir psikiyatr veya psikologdan yardım istemektir. Bunu yaparken, seçtiğiniz hekimden pozitif elektrik almaya gayret gösterin. Bunun dışında beslenme şekliniz ve bitkisel takviyeler ile tedavi yapılabilmektedir.

Sarı kantoron, bilimsel olarak da kabul edilen en iyi anti-depresandır. Yapılan araştırmalarda, bu madde hafif ve orta depresyonda, klasik olarak kullanılan pek çok anti-depresan kadar etkili olduğu görülmüştür. Yan etkisinin çok az olması, uzun süre kullanılabilir olması, bıraktıktan sonra ruhsal durumda ani bir bozulma olmaması ve bağımlılık yaratmaması önemli avantajlarıdır. 1-2 granül lavanta, çok az nane ve gül yaprağından karışım çay yapıp içmek, yardımcı etkiye sahiptir. Günde 2-3 fincan adaçayı içmek, pozitif elektrik yükünü vücudumuza çeker. Kırmız pul biberin içindeki doğal bir kimyasal maddenin insanı canlandırıcı ve kısmen de antidepresan etkisinin olabileceği konusunda pek çok araştırma vardır. Atyrıca günde 3-4 kez ağza alınan çekirdeğinde beyni oksijenlendirici etkisi vardır. Kırmızı pul biber dışında nane, limon, melisa, fesleğen, zencefil ve gülsuyu gibi baharatlar faydalıdır. Genelde, beyaz un, beyaz şeker, kırmız et gibi hazmı zor ve ağır gıdaların fazla yenmesi sinir sistemini olumsuz etkiler. Özellikle daha vejeteryan ağırlıklı bol sebze ve meyve, bol posalı ve B vitamini içeren gıdalar tüketilmelidir. Omega 3 içeren somon, ayıbalığı, uskumru gibi derin deniz balıklarını ve tatlı su balıklarından alabalığı tüketmek yararlıdır. Tropikal tatlı sulu meyveler, turuncu ve kırmızı renkli sebzeler ve meyveler canlılık vererek kendimizi daha iyi hissetmemizi sağlarlar.

Düzenli yemek yemek ve içmek, beslenmemize dikkat etmek ve yeterince gıda almak depresyon için çok önemlidir. Özellikle B vitamini içeren multivitaminler sürekli kullanılmalıdır. Aslında en doğal antidepresan, güneş ışığıdır. Bu nedenle güneşli havalarda yavaş uzun yürüyüşler yapmak çok iyi gelecektir.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.