Menu

Bitki çaylarının ve karışımlarının zararları

bitki baş

Hepimiz internetten ve televizyon yayınlarından aldığımız belirli doğal reçeteleri uyguluyoruz. Fakat, bu noktada karşımıza çok da tehlikeli durumlar çıkıyor. İlaç yapıp kendimizi tedavi ediyorum zannederken, aslında kendinizi zehirliyor olabilirsiniz. Herhangi bir besin ya da bitki kullanırken metabolizmanızın vereceği, tepkileri bilemek çok önemlidir.

bitki1

Son yıllarda en fazla doğal reçete sarımsak ve zencefil için verilmektedir. Amerikan ilaç ve sağlık örgütü FDA, zencefilin en fazla günde 2mg. kadar kullanılması gerektiğinin altını önemle çiziyor. Hatta egzersiz ve spor yapanların dikkatli kullanması gerektiğini de söylüyor.

Zencefil çayı, kanı sulandıran ilaçlar ile etkileşim halindedir. Bu nedenle bu tarz ilaçları kullanan kişiler doktora danışmadan zencefil çayı tüketmemelidir. Bu ilaçları kullanan insanlarda zencefil çayı kanama riskini arttırmaktadır. Safra ve safra taşı sıkıntısı yaşanlar zencefili çok fazla tüketirse, şiddetli ağrılara maruz kalabilir. Tansiyon düşürücü ilaç kullananlara da zencefil önerilmez.

bitki2

Özellikle diyabet hastalarında zencefil çayının fazla tüketilmesi şekeri hızla düşürerek düşük kan şekeri yaratır. Bu tarz durumda koma hali bile görülebilir. Zencefil bazı insanlarda mide bulantısı ve ishal yaratabilir. Ameliyat olmadan önce mutlaka hekime zencefil çayı kullandığınızı belirtin. Ameliyat sırasında kanda pıhtılaşma olmayabilir. Ameliyat olmadan 1-2 hafta kadar önce zencefil içmeyi bırakın. Hemofilisi olan hastalar zencefil kullanmamalıdır. Kanın pıhtılaşması zorlaşacağından bu tip hastalarda sıkıntılı durum yaratabilir.

bitki3

Belki de yan etki olarak en fazla zencefile benzeyen sarımsaktır. Sarımsak için uzmanlar günde 2-4 diş fazlasını önermemektedir. Sarımsak kanı sulandırdığından dikkatli kullanılması gerekiyor. Ameliyat sonrası ve öncesi mutlaka sarımsak çayının tüketimi durdurulmalıdır. Çünkü, kanama riskini arttırır. Üstelik, sarımsak midede asit oranını arttırır. Bu nedenle gastrit, ülser ve reflüsü olanlara önerilmez.

bitki4

Uzmanlar bu tarz bitkisel ürünleri ve gıdaları tüketirken mutlaka hekime danışmak gerektiğini söylüyorlar. Çünkü, hazırlanması ve tüketiliş biçimi çok şeyi değiştirebiliyor. Siz kendinize mucize bir ilaç buldum zannederken çok büyük zararlar verebilirsiniz.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.