Menu

Bisikletin icadı bisiklet ne zaman icat edildi bisikleti kim buldu

bisiklet

Bisikletin tarihin en eski devirlerindeki ilkel örneklerine kadar izleyecek olursak,belki de binlerce yıl önceye, eski Mısırlılar zamanına dönmemiz gerekecektir. Eski Mısırlıların iki tekerlekli ilkel bir taşıt aracı yapmış olduğu tarih kaynaklarında belirtilmiştir. Aynı kaynaklara göre,bu araç binen kimsenin ayaklarıyla harekete geçiriliyordu.

Ancak bildiğimiz anlamda bisikletin başlangıç tarihi 1817 yılı olarak kabul edilebilir. Bu tarihte Baron von Drais adında bir Alman,kendi adından esinlenerek “drazin” adını verdiği bir makine yapmıştı. Drazin’in iki tekerleği tahtadan bir çubukla bağlantılıydı. Makineye binen kimse ağırlığının bir kısmını önündeki tahta bir dayanağa yaslıyor ve sırasıyla ayaklarından birini toprağa sürterek bu ilkel aracı hareket ettiriyordu. Ön tekerleğe ekseninden bağlantılı bir kol da direksiyon görevini yerine getirmekteydi. Makine çok pahalıya çıktığından, “züppelerin atı” diye isimlendirildi. İngiltere Kralı IV.George’un büyük zevklerinden biri bu ilkel araca binmekti. Bu araçta pedal olmadığı için binip dolaşmak son derece yorucuydu. Aynı araç 1818 yılında Paris’te de belirli çevrelerde yaygınlaştı.

1839-1840 yıllarında, Kirkpatrick Macmillan adında bir İskoçyalı bu ilkel aracı esas olarak alıp bazı eklemeler yaptı ve belirli ölçüde geliştirdi. Macmillan,arka tekerleğin aksine bir cins pedal görevini yapacak olan bir kol eklemişti. Bu kol,küçük çocukların günümüzde bindikleri pedalı otomobillerdeki pedalları andırıyordu.

1865’de Lallement adında bir Fransız ön tekerleğe pedallar ekledi. Bu model 20 yıl kadar yaygın ölçüde tutuldu.Ön tekerleğin büyük olması daha hızlı bir devir sağlıyordu. Bazı modellerde tekerlekler mübalağalı bir ölçüde büyük olduğundan bunların üzerinde denge sağlayabilmek gerçekten güçtü. Demir tekerlekler ve ağır tahta yapı dolayısıyla, bu ilkel bisikletler “kemik sarsan” diye isimlendirilmekteydi. Burada, bisiklet deyiminin ilk kez 1865 yılında kullanılmış olduğunu da özellikle belirtelim. 1868 yılında, tel çubukla hafif metal tekerlekler ve dolgu lastikler kullanılmaya başlandı. H.J.Lawson adında bir İngiliz, 1874 yılında,arka tekerleğin zincirle hareketini sağladı. 1885’de, “Rover Emniyetli Bisikletler” i piyasaya sürdü. Bu modelde tekerlekler eşit büyüklükteydi.Binen kimsenin oturacağı yer (sele),arka tekerleğe biraz daha yakındı. 1888 yılında Doktor Dunlop pnömatik (hava basılan) lastiği buldu. Böylece tekerleklerin hareketi daha düzen kazandı ve bisikletin modernleşmesi,bugünkü haline ulaşması yolunda bir adım daha atılmış oldu.

Son 50 Yorum
 1. ece Cevapla
 2. Deniz Özkaya Cevapla
 3. sultan Cevapla
 4. Aysemkopddf Cevapla
 5. izabella=D Cevapla
 6. berkay Cevapla
 7. sude Cevapla
 8. sasa Cevapla
 9. sasa Cevapla
 10. Mehmet Cevapla
 11. Fariru Cevapla
 12. pınar altındağ Cevapla
 13. sergen Cevapla
 14. papatya Cevapla
 15. 65 taner Cevapla
 16. sisi Cevapla
 17. sisi Cevapla
 18. nisa124 Cevapla
 19. Sinem Polat Cevapla
 20. Hilal Barak Cevapla
 21. Hilal Barak Cevapla
 22. Hilal Barak Cevapla
 23. Bahtiyar Çelik Cevapla
 24. Ayça Ucal Cevapla
 25. deniz Cevapla
 26. Fatma Akabik Cevapla
 27. Ahu Turan Cevapla
 28. Melisa Balkan Cevapla
 29. ali baran Cevapla
 30. Emel Karabulut Cevapla
 31. €$M@ Cevapla
 32. Emre Taptil Cevapla
 33. sena Cevapla
 34. Aybüke Buse Cevapla
 35. Hgfhhgf Cevapla
  • harika Cevapla
 36. lalesu Cevapla
 37. Batıkan Akdeniz Cevapla
 38. Berra Alakoç Cevapla
 39. Esat Güdük Cevapla
 40. Esat Güdük Cevapla
 41. Esat Güdük Cevapla
 42. Esat Güdük Cevapla
 43. Esat Güdük Cevapla
 44. Kazım Küçükaksit Cevapla
 45. Kasım Doğan Cevapla
 46. Sudenaz Yiğit Cevapla

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.