Bisiklet sporu
Menu

Bisiklet sporu

Bisiklet sporu, iki tekerlekli bisikletin icadı ile başlamıştır ve yaklaşık 100 yıla varan bir geçmişe sahiptir. Özellikle, Avrupa ülkelerinde çok tutulan bu spora olan ilgi, son yıllarda ortaya çıkan müthiş sporcular sayesinde hızla artmaktadır.  Dünya üzerinde pek çok şehirde, amatör ve profesyonel bisikletçiler yarışmalara katılır. Bisiklet sporu yaygınlaşırsa, dünyada arabaların yarattığı trafik gibi sorunların çözülebileceği düşünülmektedir.

Bisiklet türleri ve sporu

Bisikletler donanımlarına göre sınıflandırılabilirler. Tekerlek çaplarına göre sınıflandırma en önemli olandır. Bu gün 3 tür tekerlek çapı vardır.  Bunlar; 622 mm., 559 mm, 406 mm.dir. Bisikletler kullanım amaçlarına göre de sınıflandırılır. Teker çapı büyük ya da küçük olsun, ince tekerlekli ve ince yapılı asfaltta kullanıma göre dizayn edilen bisikletlere yol bisikleti denilir. Teker çapı 622-559 mm olan sağlam gövdeli ve dayanıklı parçalardan yapılmış olan, daha kalın bisikletler araziye uygundur bunlara dağ bisikleti denir.  Dağ bisikletlerinin ön süspansiyonları, ön ve arka süspansiyonları, süspansiyonsuz tipleri vardır.

Türkiye’de bisiklet sporu

İlk bisiklet yarışı, Osmanlı İmparatorluğu zamanında 1897 yılında Selanik’te yapılmıştır. Daha sonraları İstanbul’da çeşitli yarışmalar düzenlenmiştir. Asıl bu sporun yaygınlaşması, 1908 yılında 2. Meşrutiyet’in ilanından sonra gerçekleşmiştir. Fenerbahçe spor kulübü, 1912 yılında bisiklet sporunu bünyesine almış ve Türkiye’de gelişimini sağlamıştır. 1923 yılında Türkiye bisiklet federasyonu kurulmuş, çeşitli bisiklet gezileri düzenlenmiştir. 1927 yılında Bulgaristan’da olan yarışmaya katılan Türkiye, ilk uluslar arası yarışmaya girmiştir. 1968 yılında Cumhurbaşkanlığı Uluslar arası Bisiklet Turu yarışmaları başladı. 1970 yılında bayan bisiklet takımı kuruldu. Bunun dışında, bugün Türkiye’de yol bisikleti, yol bisikleti, pist, olimpik dağ bisikleti ve dağ bisikleti maraton disiplinlerinde Türkiye şampiyonaları yapılmaktadır.
One Response
  1. Bir Tutkudur Bisiklet Cevapla

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.