Bisiklet dostu şehirler
Menu

Bisiklet dostu şehirler

bisiklet dostları

Bir şehri ziyaret ettiğinizde toplu ulaşıma dikkat edin. Trenler, otobüsler ve yürüyüş alanları çok önelidir. Bu noktalar, şehrin kalitesini ve teknolojisini, kültürünü belirler. Özellikle de bisiklet için özel bisiklet yolu, araç sürücülerinin saygısı varsa o şehir doğaya, insanlarına önem veriyordur. İşte, bisiklet dostu şehirler ;

portland

Portland, Ore ;

Bisiklet için en iyi şehir seçilen Portland, yıl boyunca bisiklete binilen bir şehirdir. Özel bisiklet yolları, bisiklet bulvarları ( Bisiklet trafiği için optimize edilmiş düşük hız limitli sokaklar) ve hiç araç görmeden kilometrelerce hareket edilen yolları ile çok ciddi bir bisiklet kültürü vardır. Üstelik, şehre dışarıdan gelen insanlar için bisiklet kiralanmaktadır.

minneapolis

Minneapolis ;

Bisiklet dergileri tarafından en iyi bisiklet şehirleri sıralamasına giren şehir,  bisiklet yolu ağına sahiptir. Kar veya fırtına olduğunda ilk temizlenen yollar daima bisiklet yollarıdır. Bu nedenle kış aylarında bile bisiklet kullanılan bir şehirdir. Şu anda Minneapolis şehri, kentin göl ve akarsularının kıyılarını bağlayan bir bisiklet yolu yapmaktadır.

kopenhag

Kopenhag, Danimarka ;

Kopenhag, dünyanın bisiklet dostu metropollerindendir. Nüfusun %30’u ulaşımını bisiklet ile yapmaktadır. Bu nedenle şehir trafiği çok rahattır. Hükümet, uzak banliyöler ile şehri birbirine bağlamak için bisiklet yolları yapmaktadır. Şehrin hemen hemen her noktasında bisiklet parkları da bulunmaktadır.

hollanda

Amsterdam, Hollanda ;

Şehre gelen yabancı misafirler dahil neredeyse şehrin %60’ı bisiklet kullanmaktadır. Yapılan yolların çoğunluğunda motorlu araç yasaktır. Şehir içinde bisiklet kiralamacıları, yokuşlarda özel bisiklet yolları vardır. Üstelik, bisiklet ile şehir gezilebilsin diye rota bilgileri her yerde bulunmaktadır.

brezilya

Curitiba, Brezilya ,

Brezilya’nın orta ölçekli şehri Curitiba, Güney Amerika’da yaşanılacak en iyi şehirler arasındadır. Gelişmiş bisiklet yolları, araç trafiğinden ayrılmış ve geniş bir ağ halindedir. Kıtada bulunan en bisiklet dostu şehirdir. Şehir bisiklet kullanmaya teşvik vermek için, 18 yaşını dolduran herkese bisiklet hediye etmektedir.

avustralya

Perth, Avustralya ;

Batı Avustralya’da bulunan şehir, ülkenin en iyi bisiklet şehri kabul edilir. Karayolları ve tren istasyonlarına paralel bisiklet yolları vardır. Hemen hemen şehrin her yerine bisiklet ile rahatlıkla gidilir. Bisiklet yarışmaları ve kullanma kursları ile şehir tam bir bisiklet dostudur.

japonya

Kyoto, Japonya ;

Kyoto, Japonya’nın büyük tarihi şehirlerindendir. Halkı bisiklet kullanmaya özendirmek için belediye bir dizi önlem almaktadır. Bisiklet ile şehrin her bölgesi rahatlıkla gezilebilmektedir. Bisiklet yolları ve şehrin tarihi dokusuna giden bisikletler ile şehir tam bir bisiklet dostudur.
2 Comments

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.