Bir nisan şakasının tarihçesi
Menu

Bir nisan şakasının tarihçesi

nisan1

Bir nisan şakasının tarihçesi

Tüm dünyada ve ülkemizde her 1 Nisan’da insanlar çeşitli şakalar yaparlar. Bu adet nereden gelmektedir kimse bilmemektedir. Pek çok 1 Nisan şakası için üretilmiş hikaye vardır. Hangisi doğrudur bilemiyoruz ama iki tanesine değinelim istedik.

15. yüzyılda haçlı ordusu Endülüs Müslümanlarının son kalesini kuşatmışlardır. Uzun süre boyunca kuşatma sonuca ulaşamamış ve havanın soğuması ile kumandan bir çözüm bulmaya çalışmıştır. 31 mart gecesi, kumandan kalenin önüne gelerek, bir elinde Kuran diğer eline İncili alır ve Elimde olan bu iki kitaba yemin ederim ki, eğer teslim olursanız size hiçbir şey yapmayacağım, canınızı bağışlayacağım der. Yapılan karşılıklı görüşmeler sonucu kalede ki Müslümanlar canlarının kurtulması karşılığı kaleyi Haçlı ordusuna o gece teslim ederler. Ertesi sabah, 1 Nisan günü komutan tüm Müslümanların katli emrini verir. Müslümanlar neden bunu yapıyorsunuz, söz vermiştiniz dediğinde bu gün 1 Nisan ben sözü dün vermiştim der. Kalede olan tüm Müslümanlar katledilir. 1 Nisan o tarihten itibaren, hile, şaka ve aldatma günü olarak tün Hıristiyanlarda kutlanmaya başlanır. İkinci hikaye doğruluğa belki de en yakın olandır. 1564 yılında Fransa kralı 4. Charles, yılbaşının artık 1 Ocak’ta kutlanmasına karar verir. Fransa’da kabul edilen yılbaşı Nisanın 1’di. Alınan bu değişiklik tarihi herkese ulaşamadı. Fakat, asiller ve kral 1 Ocakta yılbaşını partilerle kutladı. Köylülere de haberleri olmadığı için 1 Nisan’da çeşitli hediyeler ve sözler verildi. Yani bol miktarda şaka yapıldı. Bu uygulama günümüze kadar geldi ve 1 Nisan’da şaka yapmak bir alışkanlık haline döndü. İngilizce, April Fools day yani Nisan aptalları günü olarak kabul edildi. Böylece günümüzde her yıl Nisan ayının 1. günü insanlar birbirlerine şakalar yaptılar.

Bu iki hikaye ne kadar doğru ya da yanlış bilemiyoruz. Fakat, siz siz olun bir günün neden kutlandığını bilmeden o günü kutlamayın. Çünkü, kutlanan günler özgürlük, zafer, şan günleri ya da bir milletin toptan dini bayramları olmalıdır. Hile ya da aptallar gününü kutlamanın insanlara hiçbir şey katmayacağını düşünmekten kendimizi de alamadık.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.