Bir garajdan çıkan inanılmaz şirketler
Menu

Bir garajdan çıkan inanılmaz şirketler

garajdan çıkan şirketler

Bugün büyük şirket haline gelmiş olan birçok firma, genç ve dinamik girişimcilerin azimleri sayesinde bu duruma geldiler. Bu başarılı şirketlerin ardında çok çalışan, başarıya ulaşmak için sebat eden insanların olduğu yadsınamaz. İşte, bir garajdan çıkan inanılmaz şirketlerden bazıları;

amazon

1. Amazon: 1994 yılında Washington Bellevue’deki evinin garajında işe başlayan Jeff Bezos, bugün dünyanın en büyük online perakende satış sitesi Amazon.com‘un temellerini atmış oldu.

apple

2. Apple: Kaliforniya Los Altos’ta mütevazi bir garajda başlayan Apple serüveni, kendi sektöründe gösterdiği ilerleme ile teknolojinin öncü firmalarından biri haline geldi. 1976 yılında Steve Jobs ve Steve Wozniak, adedi 500 dolardan 50 adet bilgisayar üreterek satmışlar ve işe başlamışlar. Bu 50 bilgisayarı da bir ay içinde garajda kurmuşlar.

disney

3. Disney: Walt Disney, kardeşi Roy ile birlikte amcalarının garajında ilk Disney stüdyolarını kurarak işe başlamışlar. İlk yapımlarını 1923 yılında bu evin garajında gerçekleştirmişler. Bugün ise dünyanın en yüksek gişe hasılatı elde eden medya imparatorluğu konumunda.

google

4. Google: Bugün dünyanın en çok ticaret yapılan web sitesi olan Google, Larry Page ve Sergey Brin adlı iki lisansüstü öğrencisinin, Susan Wojicki’nin Kaliforniya Menlo Park’taki garajında faaliyetine başladı. Bir zaman sonra projeyi Excite’e 1 milyon dolara satmaya çalışmışlar, ancak Excite günümüzün bu en popüler sitesi olacağını bilemediği için teklifi reddetmiş.

harley davidson

5. Harley Davidson: Harley Davidson, dünyanın en popüler motosiklet markalarından biri. Harley Davidson’ın serüveni, kendi bisikletini üretmek isteyen ve henüz 21 yaşında olan William S. Harley ve arkadaşı Arthur Davidson tarafından 1901 yılında başlatıldı. İlk motorlu bisikletlerini de Wisconsin’de arkadaşlarının garajında ürettiler. 10 x 15 metre ebatlarındaki ahşap bir garajdan, günümüzün en prestijli markası haline geldi.

hp

6. Hewlett Packard: HP, tartışmasız dünyanın en büyük şirketlerinden biri. Şirket Bill Hewlett ve Dave Packard ortaklığıyla, Packard’ın garajında kuruldu. 538 dolarlık bir sermaye ile kurulan şirketin ilk ürünü ise bir ses osilatörüydü. Walt Disney de 8 adet ses osilatörü siparişiyle ilk müşterilerinden biri oldu.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.