Binicilik sporu
Menu

Binicilik sporu

Atlar, çok eski yıllardan bu yana insanoğlunun en iyi dostu, ulaşım aracı ve ailesi olmuştur. At yeryüzünde en erken ehlileştirilen hayvanlardandır. Özellikle biz Türkler’de at, çok ayrı bir önem taşımaktadır. Fakat Türkler olarak at konusunda en ileri medeniyet olmuşken, binicilik kültürümüz ne yazık ki zayıftır. Binicilik sporu, ata sporumuzdur.

Binicilik sporu nasıl yapılır?

Doğa ve hayvan sevgisinin ağır bastığı binicilik, kişinin at ile bütünleşerek yaptığı estetik bir spordur.  Çok fazla binicilik stili vardır, fakat uluslar arası kurallar aynıdır. Uluslar arası Binicilik Federasyonu FEI tarafından resmi olarak kabul ettiği yedi binicilik branşı vardır. Bu branşlar; At terbiyesi, Engel atlama, Üç günlük yarışma, Atlı dayanıklılık, Atlı araba, Atlı jimnastik, Kovboy binişi olarak kabul edilir.

At terbiyesi, atın yürüyüşlerindeki ahenk, yumuşaklık, atın pozisyonunu koruması ile değerlendirilir. Ulusal federasyonlar tarafından atçılık ile ilgili yarışlar, 20×60 ebadında dikdörtgen şeklinde düz alanlarda yapılır. Yarışmalarda üç hakem çalışır. Engelli atlama, yarışmalar içinde en fazla dikkat çeken yarışmadır. Atın, kurulan engellerden binicisi dahil olmak üzere kendini kontrol etmesi, parkuru devirmemesi esas amaçtır.  Bu yarışma dalında, at ve binicinin 10-15 adet engelleri aşması beklenir. Üç günlük yarışma, süvari atları ile yapılır. Bu üç gün süresi boyunca, uzun mesafeler kat etmeye, doğal engelleri atlamaya ve eğitimlerde manevraları tam olarak yapmaları gerekmektedir. Bu yarışmalar 1902 yılında başlamıştır. Bir binicinin, aynı atla üç gün üst üste yapacağı parkur yarışlardır. Atlı dayanıklılık yarışması, atın sürat ve dayanma yeteneğinin test edildiği yarışmadır.  Arazilerde 40, 60, 80, 100, 120 ve 160 km’lik güzergahlarda yapılmaktadır. Western binişi, daha çok Amerika’da yapılan yarışmalardır. Federasyon, yakın zamanda bu yarışları da kabul etmiştir. Tek elle, yarışmacı atını ve kendini idare etmek zorundadır.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.