Bilim kurgu filmlerinde olan teknolojiler
Menu

Bilim kurgu filmlerinde olan teknolojiler

geleceğin buluşları

Fantastik buluşlar artık hayatımızın her alanına girdi. Fakat, bilim kurgu filmlerinde ileride olacağı düşünülen pek çok aygıt ne yazık ki yapılamadı. Örneğin, uçan kaykaylar, ışın kılıçları, uçan arabalar üretilemedi. İşte, bilim kurgularda kalan ürünler ;

ışın kılıcı

Işın kılıçları ;

George Lucas’ın Star Wars film serisine kadar hemen hemen hepimiz bahçede Zorro ya da Robin Hood yerine kendimizi koyar ve oynardık. Filmde kullanılan ışın kılıçlarını görünce pek çok çocuk bu kılıçlardan almak istedi, ses çıkaran ve ışıklı kılıçlar hem çok kuvvetliydi hem de gücün simgesiydi. Fakat, bilim adamları bu kılıç teknolojisinin gerçeklerini yapmanın imkansız olduğunu söylüyor. Çünkü, ışını sonsuz kullanmanız gerekir üstelik kendi kendine yetebilen ışın nasıl yaratılacaktır? En azından şu an için imkansızdır.

hava kaykayı

Hava kaykayı ;

Back to the Future 2 filminde Marty McFly, havada uçan bir kaykayla gezmektedir. Bu noktada iyi haber, bu kaykayın teknolojik olarak yapılabileceğidir. Havada uçan kaykay yapmak için çeşitli havercraft teknolojisi, mıknatıslar kullanılmaktadır. Daha henüz tam olarak ortaya çıkmasa da yakın zamanda bu kaykayları hepimiz yollarda göreceğiz gibidir.

ışınlama makinesi

Işınlama makinesi ;

Star Trek ile hayatımıza giren ışınlama makineleri süper ulaşım araçlarıdır. Altına girersiniz ve nereye gideceğinizi söylersiniz cihaz sizi oraya ışınlar. Teorik olarak bilim adamları bu olayın olabileceğini söylüyor. Hatta bu teknolojinin önümüzde ki yüzyıllarda kullanılabileceğini iddia edenler var. Bu konuda çalışan bilim adamları olduğunu bilmek bile umut vericidir.

hologram makinesi

Hologram Projektör ;

Bilim kurgu filmlerde sıklıkla gördüğümüz bu makine sayesinde sanal bir gerçeklik oluşturulıyor ve insanlar gerçek ile sanalı birbirinden ayıramıyor. Arnold Schwarzeneger’in Total Recall filmi buna en iyi örnektir. Hologram örnekleri 1960’lı yıllarda geliştirilmeye başlandı. Fakat, bilim kurgu filmlerinde ki hologram projektörler daha henüz bu kadar gelişmiş değiller. Bilim adamları bu teknolojinin kolaylıkla yapılabileceğini ve yakın zamanda kullanılacağını söylüyorlar.

yemek hapları

Hap yemekler ;

Bir hap alıyorsunuz ve öğlen yemeğinizi yemiş oluyorsunuz. Bu hap halinde olan yemekler askerler, kıtlık çeken yerler ve astronotlar için mantıklı olabilir ama, mutfakta yemek pişirmeyi seven ve sağlıklı beslenmek isteyen insanlar için pek de mantıklı değildir. Bir masada olmak ve hem görünüm hem de sohbet ile yemek yemeyi seven insanlara göre bir buluş olmadığını kabul ediyoruz. En azından bizim için böyle. Fakat, uzmanlar bu hapları ürettiler. Askerler ve astronotlar bu hapları şu an kullanmaktadır.

uçan araba

Uçan arabalar ;

20. yüzyılın başlarında fütüristler, gökyüzünde bir hava trafiği olacağını, hava taksilerin oluşturduğu bu trafiğin çeşitli sorunlara neden olacağını söylediler. Fakat, ne yazık ki böyle bir sorun olmadı ve havada uçan arabalar üretilmedi. Havada uçabilen küçük araba tasarımları yapıldıysa da bu araçların maliyetleri çok yüksek. İşte bu nedenle kullanımda değiller.

robotlar

Robot hizmetçiler ;

Ev işlerini komple sırtlanan, temizlik yapan, bulaşık yıkayan robotlar bilim kurgu filmlerinde sıklıkla rastladığımız teknolojiler. Bilim adamları pek çok robot üretse de evi komple temizleyecek bir hizmetçi robot üretemediler. Bunun için robotun, hızlı atik olması gerekiyor. Fakat, gelişen teknoloji yakın bir zamanda bu robotların aramızda olacağını gösteriyor.




Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.