Menu

Beynimize hasar veren gıdalar

beyin baş

Beyin sağlımız yaşamımız için gereklidir. Pek çoğumuz farkında olmadan beynimize zarar veriyoruz. Yediğimiz yiyeceklerden yaptıklarımıza kadar pek çok şey beyin sağlığımızı tehtit ediyor. İşte, beynimize zarar veren yiyecekler;

beyin1

Şeker ve şekerden üretilen tüm gıdalar beynimizin başlıca düşmanıdır. Vücudumuz şekeri zaten üretir bu nedenle takviye şeker almaya gerek yoktur. Çünkü, şeker hafızayı zayıflatır, öğrenme kabiliyetini düşürür, sinir sistemimize zarar verir. Ancak, vücudunda şeker oranı düşük olanlara belirli miktarlarda yenilmesi önerilir. Bugün marketlerden aldığımız tüm gıdalarda früktoz ve mısır şurubu var. Bu maddeler gerçek şeker değildir. Üstelik vücudumuz bunu algıyamadığından katkısız şekerden yaklaşık 4 kat daha fazla şekeri kana salar. Bu nedenle market alışverişi yaparken etiket bilgisi okumayı alışkanlık haline getirin.

beyin2

Alkol, sağlıklı düşünme yeteneğini azaltır, hafızayı tüketir. Uzun süre alkol tüketiminde beyinde ki nöronlar hasar görür. Kalıcı hasarlar yaratır. Özellikle çok fazla alkol kullananlarda Alzheimer başta olmak üzere pek çok hastalık görülür. Dünya çapında yapılan araştırmalar fast food’un beynimizde çeşitli kimyasalları değiştirdiğini ortaya koymuştur. Fast food içinde kullanılan yüksek sodyum, kimyasal katkılar motivasyon eksikliği, hafıza zayıflığı, depresyon ve panik atağa neden oluyor. Bu nedenle fast food’u bırakın ve normal yemek yemeye dikkat edin.

beyin3

Tuzun fazlası beynimize ve vücudumuza çok ciddi zararlar verir. Beyinde zeka geriliği yapan tuz fazlası, zamanla kalıcı hasar yaratır. İşlenmiş proteinler yani salam, sucuk, sosis ve benzeri tüm gıdalar zararlıdır. Doğal proteinler vücudumuzu onarırken işlenmişler sinir sistemimizi yıkar ve beyinde ciddi hasarlar yaratır.

beyin4

Yapay tatlandırıcılar, şekerin yerine kullanılan tatlandırıcılardır. Az kalori içerdiğinden diyet yapanlar ve şeker hastaları da kullanır. Ancak, uzun kullanımlarda beyin hasarı ve zihinsel gerilik yaratır. Çok fazla sigara içmek, beynimize az oksijen gitmesini sağlar. Kılcal damarlarda tıkanmalar ortaya çıkacağından beyin hasarları oluşur.

Son 50 Yorum
  1. Cemile Etürk
  2. TAMER KAYA

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.