Beynimiz nasıl öğrenir
Menu

Beynimiz nasıl öğrenir

beyin

İlginç bir şekilde çalışan beynimizin sırları yavaş yavaş çözülüyor.  Pek çok kitabı okuyup, aklımızda hiçbir şey kalmıyorsa, geçen gece ne yediğimizi hatırlamıyorsak beynimizi yeterince kullanamıyoruz demektir. Beynimizi nasıl kullanacağımızı öğrenirsek, daha iyi öğrenme ve başarı sağlanmaktadır.

beyin nasıl öğrenir

Beynimiz üç bölümden oluşur bunlar,ilkel beyin, orta beyin ve korteksdir. İlkel beyin, kaç, savaş gibi tehlike anında kullanılan beyindir. Orta beyin,  öğrenme, hafıza gibi bilgilerin beynimizde kalıcı olup olmadığına karar veren kısımdır. Korteks, beynin en üst kısmıdır. Kalıcı olan tüm bilgiler bu noktaya kaydedilir. Korteks kendi içinde sağ ve sol lop olmak üzere ikiye ayrılır. Sağ taraf, hayal gücü, sol taraf ise mantık, matematik gibi somut olayları yönlendirir.

Günlük yaşantımızda, rutin olarak yapılan işler çabucak unutulur. Bunun nedeni, öğrenmenin beynin sol lopu temelli yapmasıdır. Mantıklı olarak bakılan olaylar nedeni ile sağ lop kullanılmaz böylece aklımızdan rutin yapılanlar hızlıca çıkar. Hayal kurduğunuzda hemen aklınızdan çıkar bunun nedeni budur.

Kalıcı olarak bir şeyleri öğrenmek istiyorsanız, öğrenme yaparken her iki lobu bir arada kullanmalısınız. Her iki lopta yapılan öğrenme, tekrar edilmelidir. Beynimiz bir konu üzerinde 40-50 dakika kadar yoğunlaşır sonra ilgisi düşmeye başlar. Bir konuya 3-4 saat çalışmak öğrendiklerinizi unutmanızı sağlar. Ara verdiğinizde, beyniniz dinlenir. Öğrendiğiniz bilgileri biriktirir. Böylece kalıcı öğrenme oluşur. Özellikle uykuda bilgiler iyi bir şekilde dosyalanır bu nedenle sınav öncesi uyku çok önemlidir.

Beynimiz 1.4 kg. ve ceviz şeklindedir. Yaklaşık 85 yıllık bir insan hayatında 600 birim bilgi hafızaya kaydedilir. Bu birim bilgisayarlarda 1 mb. alandır. Hepimizin beyni sıkıştırdığımız iki yumruğumuz kadardır. Bir insan beyninde 100 milyar hücre vardır.
One Response
  1. selami Cevapla

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.