Beyin krizi nedir ve nasıl önlenir
Menu

Beyin krizi nedir ve nasıl önlenir

beyin krizi

Beyin krizi, beynin bir bölgesine kanın ulaşmaması veya damarlarda olan ani kanamalar nedenli oluşan bir hastalıktır. Ölüme veya felce neden olmaktadır. Ölüme neden olan ciddi rahatsızlıklar arasında sayılır. Önlenebilir bir rahatsızlıktır bu nedenle ön teşhis çok önemlidir. Hastalığın iki nedeni, tıkanan damar ve kanayan damardır.

beyin krizi belirtileri

Zayıflayan damarların yırtılması veya çatlaması beynin içine dolan kan ile sonuçlanır. Bu bir beyin krizine neden olur. Beyne giden damarlarda oluşan pıhtılaşma, belirli bölgelere kanın ulaşmamasını sağlar böylece beyin krizi oluşur.

Beyin krizi belirtileri nelerdir?

Yüz, kol, bacak veya vücudun bir bölgesinde oluşan uyuşma ve kuvvetsizlik hissi,

Konuşmada zorluk veya konuşulanı anlamama,

İki gözde veya bir gözde bulanıklık, görme kaybı, çift görme,

Dengede oluşan bozukluk,

Beyin krizi belirtileridir. Bu belirtiler bazen yavaş yavaş bazen de bir anda ortaya çıkabilir. Beyin krizi öncesi küçük beyin krizleri atakları yaşanır. Geçici olarak kanın beyne gitmemesi belirtilerin nedenidir. İlerleyen yaştaki insanlarda ve siyahilerde beyin krizine daha fazla rastlanmaktadır.

Beyin krizi risk faktörleri nelerdir?

Tansiyon yüksekliği, beyin krizinin başlıca nedenidir.

Sigara kullanmak, fazla kilolu insanlar,

Şeker hastalığı, tansiyon hastalığı, damar tıkanıklığı olanlar,

Kalp hastalıkları, düzensiz kalp ritim bozukluğu beyin krizi geçirmeye neden olur.

Hareketsiz bir yaşam tarzı.

Beyin krizi tedavisi nasıl yapılır ?

Hastanın beyin krizi geçirdiğini düşünüyorsanız yaklaşık ilk 3 saat içinde hastaneye ulaşmalısınız. Erken hastaneye gitmek, kalıcı sorunları engellemenin önemli yoludur. Hastaya beyin tomogrofisi, magnetik rezonans, beyin anjiyografisi EKG ve Eko testleri yapılarak beyin krizinin nedeni anlaşılmalıdır ve tedavi başlamalıdır. Damarlarda tıkanma varsa pıhtıyı açıcı ilaçlar kullanılmalıdır. Beyinde hasarın en az olması için yapılacak olan tedaviler hızla uygulanmalıdır. Düzenli olarak kontrol olmak, beyninizde tıkalı bir damar veya kılcal damarlarda oluşabilecek risklerin tespiti için önemlidir. Bu nedenle, kontrol olunmalıdır.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.