Beyin felci ve tedavisi
Menu

Beyin felci ve tedavisi

beyin felci

Beyin felci, merkezi sinir sisteminin hasar görmesi ile oluşur. Genellikle, beynin oksijensiz kalması ile ortaya çıkar. Hastalık kabul edilmez çünkü bilinen bir tedavisi yoktur. Fizyoterapi ve cerrahi müdahale e ile etkisi en aza indirilmeye çalışılır.

beyin felci tedavisi

Beyin felcinin halk arasında ki ismi inme veya felçtir. Bebeklerde bile çok rastlanan bir durumdur. Erken teşhis edildiğinde hastalığın etkisi en aza indirilir. Spastik beyin felci, en fazla görülen bir durumdur. Yeni doğan bebeklerde en fazla görülen bu tür, çocukta sinirli ve inatçı olma durumunu yaratır. İnatçılığın olması, beyin fonksiyonlarının yeterli düzeyde çalışmaması kaynaklıdır. Bu hastalşık ile pek çok hasta kol ve bacaklarının hareketlerinde zorlanır.

Beyin felci belirtileri nelerdir?

Beyin felcinin başlıca belirtisi kollarda oluşan hareket güçlüğüdür. Konuşma ve anlama güçlüğü, bilinç kaybı diğer önemli belirtilerdir. Hastalarda, konuşurken söylemek istediğini söyleyememe, istemsiz sözcükler kurma ve saçmalama görülebilir. Görme bozuklukları, baş ağrıları diğer belirtilerdir.

Beyin felci tedavisi var mıdır?

Beyin felcinin bilinen bir tedavisi yoktur. Tedavi sırasında amaç, hastanın kaliteli bir hayat yaşamasını sağlamaktır. Fiziksel tedavi ile hastaların eklemleri yumuşatılarak rahat hareket etmesi sağlanır. Hasta başlarda çok zorlansa da bu tedavi ile mutlaka rahat eder. Hareketlerde belirgin rahatlama sağlanmış olunur. İlaç tedavisi doktorun isteğine ve gerekli görmesine bağlıdır. Fizik tedavi öncesi verilen ilaçlar hastanın katılaşan ve sertleşen eklemlerinin yumuşaması için verilir. Bazen cerrahi müdahale ile hastanın fizik tedavi öncesi hareket engelleri kaldırılmaya çalışılır. Sonuç olarak fiziksel tedavi ile hasta ağrı çekmeden rahatça hareket eder hale gelir.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.