Menu

Besin alerjisine neden olan besinler

besin alerjisi yapan yiyecekler

Vücudumuzun yediğimiz besinlerden herhangi birini zararlı madde olarak algılaması besin alerjisini oluşturur. Besin alerjisi, kontrol altına alınması gereken bir rahatsızlıktır. İnsanlarda sık olarak alerjiye neden olan besinler vardır. Unutulmaması gereken şey, herhangi bir besinin alerjiye neden olabileceğidir. İşte, sıklıkla besin alerjisine neden olan besinler ;

besin alerjisi yapan gıdalar

İnek sütü

İnek sütü içinde olan alfa laktoglobulin, kazein, gamma globülin, sığır albümin alerjiktir. İnek sütü alerjisi olanlar, tereyağ, yağlar, margarin, peynir, yoğurt, krema, muhallebi yememelidir. İnek sütü alerjisi genelde çocukluk çağında başlamaktadır.

Yumurta

Yumurta alerjisi, bebeklik ve çocukluk çağında sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Beyazı sarısından çok daha fazla alerjiktir. Bebeklik çağında başlayan yumurta alerjisi, yetişkinliğe varıldığında komple yok olabilir. Egzama, kaşıntı, deri ve göz lezyonları daha fazla görülür. Yumurta alerjisi, yumurta yenildikten bir süre sonra, kızarıklık, hırıltılı solunum, kusma ve ishal ile kendini belli eder. Bu alerjiye sahip olanlar, içinde yumurta olan hiçbir şeyi tüketmemelidir.

Balık ve kabuklu deniz ürünleri

Genelde en fazla görülen besin alerjisi, balık ve kabuklu deniz ürünlerine olan alerjilerdir. Deride kızarma, kaşıntı, göz ve deride lezyonlar, karın ağrısı, kusma, bulantı, astım ve anaflaksi görülebilir. Uskumru, ton, ıstakoz, sardalye, kerevit, karides, yengeç, midye, istiridye ve kalamar en fazla alerji yapan balıklardır.

Kuruyemişler

Dudaklarda ve yanak mukozasında kabarma, ödem, egzama başlıca belirtilerdir. Yerfıstığı, badem, Hindistan cevizi, kestane, ceviz, şamfıstığı ve fındık en fazla alerji yapanlardır. Özellikle yerfıstığı alerjisi en güçlüsüdür ve ömür boyu sürer.

Tahıllar

Buğday ve mısır alerjisi en fazla görülenlerdir. Buğday alerjisi olanlar, kepek, bulgur, nişasta, glüten, makarna, erişte yememelidir.

Etler

Genelde tavuk ve sığır eti alerjisi çocukluk çağında oluşur. Fakat, tavuk etine alerjisi olanların yumurtaya, sığır etine olanların süte alerjisi olabilir. İlerleyen yaşlarla bu besin alerjisi kaybolabilir.

Meyveler ve sebzeler

Meyve alerjileri sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Meyvenin tanesinin yenilmesi ile kaşıntı, bulantı ve şişmeler oluşur. Çilek, kiraz, vişne, kayısı, şeftali, kavun, karpuz sıklıkla alerjendir. Yaz aylarında çocuklarda en sık görülen besin alerjisidir. Sebzelerde biraz durum farklıdır. Bazı çiğ sebzeler, pişirildiklerinde alerjen olmaktan çıkabilirler. Kabak, domates en fazla alerjen olanlardır.

Kurubaklagiller

Bezelye, fasulye alerji oluşturabilen kurubaklagillerdir. Güçlü protein içermesi nedeni ile soya fasulyesi alerjiktir. Soya fasulyesi pek çok üründe katkı maddesidir.

Baharatlar

Anason, dereotu, kimyon, zencefil, tarçın, karanfil, hardal, karabiber, nane, kekik ve vanilya güçlü alerjenlerdir. Baharat alerjisi sıklıkla yaşlılarda ve orta yaşlılarda görülür. Baharat alerjisi solunum sitemini etkiler ve geçici şişlikler oluşturur.

Çikolata

Burun akıntısı, migren, deride kızarma, kaşıntı ve ishal çikolata alerjisi ile oluşabilir.  Çikolatanın içinde olan kakao nedenli oluşan bir alerjidir.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.