Besin alerjisi hakkında bilgi
Menu

Besin alerjisi hakkında bilgi

besin baş

Besin alerjisi yediğimiz besinlerin vücudumuzda yarattığı alerjidir. Çocuk ve yaşlılarda sık görüldüğü söylense de yetişkinlerde de sıklıkla görülmektedir. Vücudumuz bazı besinlere alerji geliştirerek zarar verebilir. Sıklıkla görülen alerjiler, süt, kuruyemiş, meyve ve balıklaradır.

besin alerjisi1

Besin alerjisi, ağız bölgesinde ve boğazda şişlik, yutkunma güçlüğü, kızarmalar, cilt bölgesinde döküntüler, ishal ve mide bulantısı ile ortaya çıkarlar. Çok şiddetli olanlarda nefes sorunları ve bilinci kaybetme de yaşanabilir. Bu durumda hemen bir hastaneye başvurmak gereklidir.

besin3

Çeşitli kan testleri ve alerji testleri ile hangi besine alerjiniz olduğu ortaya çıkmaktadır. Tedavide alerjinizin olduğu besinleri tüketmemek ve ilaç kullanmak gerekebilir. Çünkü, besin alerjisi hafife alınmaması gereken bir alerji türüdür. Bazen yiyeceğin içinde olan kimyasallara veya bir bileşiğe de alerji oluşabilir. Bu nedenle yiyecek satın alırken etiketleri okumak gereklidir. Beslenme düzeni komple değiştirilebilir.

besin2

Anne sütü ile beslenen bebeklerde çeşitli alerjiler gelişebilir. Annenin yediği besinler anne sütüne geçerek bebekte alerji oluşturabilir. Bu durumda bir doktora gözükmek ve bebeğe alerji yapan gıdaları tespit etmek gereklidir. Bebeğin sağlığı açısından bu çok önemlidir. Çocuklarda 2 yaşına kadar besin alerjisi çıkma olasılığı yüksektir. Aile içinde besin alerjisi olan çocuklarda besin alerjisi daha fazla gözükür.

besin4

Yapılan araştırmalarda insanların %15-20’sinde besin alerjisi vardır. Fakat, genetik olarak 1. Derece yakınlarınızda besin alerjisi varsa sizde çıkma ihtimali %80 kadardır. Çocuklarda %2-5 arasında, yetişkinlerde %1, toplamda tüm dünyada %2 oranında görülmektedir. Besin alerjisi teşhisi için mutlaka doktora gidin. Dengeli bir beslenme için beslenme uzmanından yardım isteyin. Etiket bilgisi okumayı adet edinin. Yemek yaparken lezzetli yollar ve tarifler deneyin.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.