Benzinli motor nedir, nasıl çalışır
Menu

Benzinli motor nedir, nasıl çalışır

benzinli motor

Alman mühendis Nikolaus Otto tarafından 1876 yılında bulunan benzinli motora, Otto motoru da denmektedir. Günümüzde en yaygın şekilde kullanılmakta olan benzinli motorlar, ilk dönemlerde sadece %3-5’lik bir verim sağlamaktaydı. Bugün ise, en gelişmiş teknolojiye sahip otomobillerde dahi bu oran % 20’yi geçememektedir.

Benzinli motorların en çok kullanılan tipi de enjeksiyonlu motorlardır. Bu motorlar, karbüratörlü motorlara göre daha homojen bir yakıt ve hava karışımı meydana getirdiğinden tercih sebebi olmaktadır. Dolayısıyla, bugün artık karbüratörlü motorlar yerine tamamen enjeksiyonlu motora sahip otomobiller üretilmektedir.

benzinli motor nasıl çalışır

Nasıl çalışır?

Benzinli motorun çalışma prensibini en anlaşılır şekilde ifade etmek gerekirse; Motorun emme kanalına dış ortamdan temiz hava alınır, bu emme kanalının sonunda yer alan enjeksiyon ucu marifetiyle yakıtın püskürtülmesi sonucu silindir içinde yakıt ve havanın karışımı sağlanır. Silindirin en üst bölümünde oldukça homojen hale gelen bir hava ve yakıt karışımı sıkıştırılarak buji vasıtasıyla ateşlenir. Bu ateşlemenin etkisi ile süratle genişleyen silindirin hacmi ve bununla birlikte pistonun aşağıya itilmesi, pistona bağlı bulunan aracın hareketi için gereken momenti sağlayan krank mili ve biyel ( piston kolu ) mekanizmasını harekete geçirir. Pistona bağlı bulunan biyel ( piston kolu ) mekanizması, pistondan aldığı doğrusal hareketi krank miline dairesel bir harekete çevirerek aktarır. Şanzımana bağlı bulunan krank mili sayesinde de tekerleklere aktarılan gücün ayarlanması sağlanır. Son aşamada ise, yanma işlemi bittikten sonra piston yukarı gelir ve yanma işleminden sonra geriye kalan atık gazlar sağ üst kısımda bulunan subabın açılması ile dışarı atılır. Sonrasında pistonun aşağıya tekrardan gelmesi ile 1. aşama olan emme işlemi yeniden başlar. Kısaca dört zamanlı bir motorun çalışması sırasıyla emme, sıkıştırma, yanma ve egzoz aşamalarından oluşmaktadır.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.