Benzinli motor nasıl çalışır
Menu

Benzinli motor nasıl çalışır

içten yanmalı motor

21. yüzyıl araç teknolojisi için vazgeçilmezliği devam eden benzinli motor, çok daha verimli ve pratik olduğundan dolayı dünya araç üreticileri tarafından yaygın şekilde kullanılmaktadır.

benzinli motor

İlk dönemlerde buharlı motorlar kullanılmaktaydı. İçten yanmalı motorlar için gereken su buharının elde edilebilmesi, çok büyük miktarlarda kömür ve odun kullanılmasının gerekliliğini ortaya koymuştur. Bunun sonucunda 4 zamanlı ve içten yanmalı motorlar geliştirildi ve kullanılmaya başladı.

yeni nesil benzinli motor

Nasıl çalışır; Kullanılan yakıtın hava ile karıştırılıp yanma odasına gönderilmesi fikrinin ortaya atılması, motor olgusunun gelişimi açısından devrim niteliğinde olmuştur. Benzinli motorların çalışma kanunu, karbüratör sistemi yardımıyla benzine yoğunluğu yüksek şekilde hava karıştırılması ile yanıcılığının çoğaltılması, sonra da elde edilen bu karışımın pistonlara gönderilmesi ve bujiler vasıtasıyla ateşlenerek hareket enerjisi sağlanmasıdır.

4 zamanlı benzinli motor

Benzinli motorların 4 zamanlı sistemi emme, sıkıştırma, yanma ve egzoz zamanlamasının sürekli ve düzenli olarak tekrarıdır. Pistonun iki kez yukarı aşağı inmesi bir motor zamanı tamamlanmakta ve yeni birine başlamaktadır. Emme ile aşağıya hareket eden pistonun içine hava ile karışan benzin dolmaktadır. Pistonun yukarı hareketi sıkıştırma zamanını başlatır. Patlama zamanında da bujiler devreye girer. Bujilerin çıkardığı kıvılcım ile benzin alev alır ve meydana gelen patlama sayesinde de pistonun aşağı hareket etmesini sağlar.

 
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.