Bel fıtığı (Lomber disk hernisi) tedavi ve cerrahi teknikler
Menu

Bel fıtığı (Lomber disk hernisi) tedavi ve cerrahi teknikler

bel fıtığı

Belimizde, 5 adet omurgamız vardır. İki omurga arasında 1 adet disk bulunur. Bu diskler yastık görevi yaparak omurgaların sürtünmesine engel olur. Disklerin içinde jöleye benzer yapılar vardır. Diskin sağlam ve lastik gibi olan dış kısmı yırtılırsa, içinde bulunan jölemsi yapı buradan dışarı çıkar ve omurilik ile sinir köklerini sıkıştırmaya başlar. Bu hastalığa bel fıtığı denilir.

bel fıtığı ameliyatları

Bu yırtılmalar ve zedelenmeler sonucu disk, bacağa inen sinire dokunabilir veya tam yırtılma ile jölemsi yapı omurilik kanalında serbest bir vaziyette dolaşabilir. Jölemsi yapının serbestçe dolaşması en ağır durum kabul edilir. Bu durumda kalçadan bacağa inen ağrılar ve uyuşmalar, kaslarda güçsüzlük görülür.  Genellikle 30-50 yaş arasında sıklıkla görülür. Hamilelikte ve kilolu insanlarda lomber disk hernisi görülür. Sigara kullanımı ve bazı meslek gruplarında en sık görülen hastalıktır.

Bel fıtığı tedavi yöntemleri

Bel fıtığı tedavisinde en önemli konu yatak istirahatidir. Omurilik sinirlerini sıkıştıran kıkırdak su içerir. Hareketsizlik durumunda kıkırdak su içeriği emilir ve hacmi küçülür. Böylece hasta rahatlar.

Yatak istirahati yanında yapılan kas gevşetici ve ağrı kesiciler hastayı rahatlatır.

Bel fıtığı tedavisinde, oluşan kas spazmlarını çözmek için fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulaması yapılır.

Yırtılan yastığın sinirlere ve omuriliğe baskısını kaldırmak için, cerrahi tedavi uygulanır.

Bel fıtığında cerrahi yöntemler

Mikrodiskektomi

Dünyada bu gün uygulanan tedaviler içinde en fazla kullanılan mikro cerrahidir. Uygulama, mikroskop altında 1-2 cm.lik alan içinden yapılır. Mikrodiskektomi ameliyatında, ameliyat edilecek olan bölge 3 boyutlu olarak mikroskop altında görüntülenir ve hem hasta hem de doktor açısından çok güvenilir bir ameliyat ortaya çıkar. Hasta, hemen normal yaşantısına döner.

Endoskopik Diskektomi

Bu işlemde, hasarlı disk dışarıya alınmaya çalışılır. Her bel fıtığı hastasına bu ameliyat yapılmaz. Hastanın şikayetleri, muayenesi ve çekilen MR ile bası yapan sinir dokusunda hasarın çok olmaması, hastanın kilolu olmaması, ağrı eşiğinin düşük olması başlıca başarı nedenleridir.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.