Bel ağrısı – Bel ve sırt egzersizleri
Menu

Bel ağrısı – Bel ve sırt egzersizleri

bel ve sırt ağrısı

Bel ağrısı, fazla kilo, kötü vücut duruşu, yeterli kuvvete sahip ve esnekliği bulunmayan kasların sebep olduğu bir sağlık sorunu olarak karşımıza çıkmaktadır. Bel ağrısı genellikle yanlış hareketlerin neticesinde ortaya çıkmaktadır.

Hatalı hareketler ve hatalı yapılan dinlenmeler belin sakatlanmalara açık hale gelmesini sağlamaktadır. Aynı zamanda aşırı kilo sorunu omurgaya binen yükün artmasına neden olmaktadır. Belin destek aldığı en önemli noktalar, esnek fakat kuvvetli sırt ve karındaki kaslardır. Yaşlanmanın bir unsuru olan Osteoartrit, omurgada yer alan her omurun değişik şekilde ve derecede etkilenmesine neden olmaktadır. Rahatsızlık verici çıkıntılar ve ağrılara sebep olabilmektedir. Hareket ederken ve de dinlenirken bel sağlığının korunması, Osteoartrit oluşumunun önüne geçmeye destek olmaktadır.

Günlük hayattaki gerginlik ve stres bel ağrılarının meydana gelmesindeki en önemli unsurlardandır. Ailevi sorunlar, yorgunluk ve ekonomik sıkıntıların getirdiği stres durumu bel adalelerinde spazma yol açarak ağrıların meydana gelmesine imkan sunmaktadır. Erkeklerde prostat sorunu ve kadınlardaki jinekolojik problemler bel ağrılarına sebebiyet verebilmektedir.

Omurganın dengesi nasıldır:

Omurgada doğal bir şekilde üç adet kavis yer almaktadır. Omurga, hareket edeceği zaman, yatıldığında veya oturulduğunda esnek ama kuvvetli kaslara gereksinim duymaktadır. Omurganın sorunsuz olması, esnek ve kuvvetli sırt ve karın kaslarının yanı sıra bacak kaslarına bağlıdır. Gerektiği kadar esnekliği bulunmayan ve kuvvetli olmayan adalelerin olması, omurga üzerindeki normal olan eğimleri koruyamadığı için, geçici ya da kalıcı sorunların ortaya çıkmasına neden olabilmektedir.

Omurgada yer alan normal kavislerin dengeli olması ve rahatlık sağlaması, ihtiyaç duyulan hareket kabiliyetine imkan sağlayan diz, ayak, sırt ve kalça eklemlerine bağlıdır. Yeterli hareket kabiliyeti bulunmayan eklemlerin omurgayı desteklemesi mümkün olamamaktadır. Bunun neticesinde bel ve sırt ile ilgili problemler meydana gelmektedir. Kişilerin hareket edecekleri, oturacakları ya da herhangi bir yük taşıyacakları zaman dikkat edilecekleri bilmeleri, sağlıklı omurganın yanı sıra meydana gelebilecek yaralanmaların da önüne geçmektedir.

bel ve sırt egzersizleri

Bel ve sırt egzersizleri nelerdir?

Herhangi bir sorun yaşamayan biri de olunsa hemen herkesin bir fizyoterapistin değerlendirmeleri sonucunda önerilen bazı egzersizlere gereksinimi bulunmaktadır. Kişilerin omurgalarının sakatlanma ve yaralanmalara karşı koyabilmesi, travmalara da daha az duyarlı olabilmesi için karın ve sırt kasları ile birlikte diğer yapıların da esnek olması yeterince kuvvetli olması gerekmektedir.

Fizyoterapistler tarafından hazırlanan egzersiz programları, omurganın destek aldığı kasların ve başkaca yapıların dayanıklı ve esnek olmasını sağlamaktadır. Bu sayede de oldukça sağlıklı ve dengeli olmaktadırlar. Hareketsiz bir hayatı olanlar, haftada bir kez yaptıkları sporda kasları aşırı zorlayan kişiler, bedensel olarak kötü ve hatalı bir duruşu bulunanlar, fazla kilosu olanlar, yük taşırken hatalı hareket edenler, ayrıca stresli bir yaşam sürenler bel sorunları bakımından en çok risk altında olanlardır.

Hazırladıkları programlarda fizyoterapistler, omurgaya destek sağlayan kasların esnekliğini ve kuvvetlenmesini amaçlamaktadırlar. Bu egzersizlerin yerine getirilmesi, kasların kuvvetlenmesini ve esnek olmasını sağladığı gibi, genel sağlık durumuna da önemli katkı sağlar. Bu egzersizler sayesinde ters yönde hareket eden sırt ve karın kas grupları arasındaki denge de sağlanmaktadır.

Sırtüstü olarak yapılan egzersizler:

1- Dizler bükülür, ayak tabanları yerde tutulur ve eller belin altına alınır. Karın kasları kasılarak eller sıkıştırılır ve beşe kadar sayılarak bırakılır.

2- Dizler yine bükülü durumda ve ayak tabanları yerde olacak şekildedir. İki diz birlikte bir tarafa doğru çevrilirken, omuzlar ve baş aksi tarafa çevrilir. Yine beşe kadar sayılarak başlangıçtaki pozisyona geri dönülür.

3- Sırt üstü durumdayken dizlerin her bir bükülür ve eller yardımıyla göğse doğru çekilir. Üçe kadar sayılarak bırakılır.

4- Dizler bükülü durumdayken yatılan yerden sırt eğilmeden kalça yavaş bir şekilde yukarı kaldırılır, beşer kadar sayılarak bırakılır.

5- Dizler bükülü vaziyetteyken yatılan yerden ilk önce baş ve omuzlar yataktan kalkacakmış gibi kürek kemikleri hizasına kadar kaldırılır. Bu durumdayken üçe kadar sayılarak başa dönülür.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.