Bebekte diş çıkarma
Menu

Bebekte diş çıkarma

© Copyright 2010 CorbisCorporation

Bebeklerin en huzursuz olduğu dönemlerin başında diş çıkarma süreci gelir. Bebek çok huzursuz ve gece yarıları sürekli uyanıyorsa, annesini eskisi kadar emmiyorsa, doğru düzgün bir şey yemiyorsa, ateşlenmiş ve kuru kuru öksürüyorsa bebek diş çıkarıyor denebilir.

diş çıkaran bebekler

Bebeklerin diş çıkarma dönemleri;

Bebekler ilk süt düşlerini 3-17. aylarda çıkarmaktadırlar. Daha çok alt kesici dişler ilk patlayan dişlerdir, ancak az da olsa üst kesici dişler de çıkabilmektedir. Bebekler, ilk süt dişinden itibaren genellikle aylık birer adet diş çıkarmaktadır. Önce alt kesiciler, sonra alt kesici dişler ve daha sonra da yanlarına birer kesici diş daha gelir. Sonrasında 1. ön azı dişler, köpek dişleri ve arkasından da 2. azı dişler gelir. Bebek 30 ayı tamamladığında yaklaşık 20 adet süt dişi çıkmış ve tamamlanmıştır.

Bu süreçte bebekte gözlemlenebilecek olan bazı belirtileri bilmek anneleri rahatlatacaktır. En sık gözlemlenen diş çıkarma emareleri bebekte salyanın artması, iştahsızlık, huzursuzluk ve ağız çevresinde döküntüdür. Bununla birlikte farklı belirtiler de gösterebilmektedir. Bazı bebekler kulağıyla oynar bazıları da başını sallar, fakat ebeveynler genellikle bu davranışları neden yaptıklarını merak ederler. Çoğunlukla bebeklerde hafif seyirli bir ishal görülür ancak kabızlık da yaşanabilmektedir. Annenin sütünü emen bebeklerde meme başının sıkça ısırılması, uyku süresini kısalması, uyuyamama, sürekli ve sebepsiz yere ağlamalar, yüksek ateş, burunda akıntı veya tıkanıklık, idrarda kokma, pişik ve kusma gibi belirtiler de görülebilmektedir.

Bebekler diş çıkarmaya başladıklarında ateşleri en çok 38,88 dereceye kadar yükselir. Mevcut ateş şayet bu değerin üzerindeyse diş çıkarmaya bağlı bir ateş değildir. Eldeki verilere ve yapılan çalışmalara göre belirtiler, genellikle dişin patlamasından 4 gün önce başlamakta, dişin ilk patladığı gün en üst belirtileri göstermekte ve 3 gün sonrasına dek sürebilmektedir. Sayılan tüm bu belirtiler diş çıkaran bebeklerin üçte ikisinde görülebilmektedir. Belirtilerin hiçbiri de bebeğin sağlığını kötüleştirecek ve tehdit edecek seviyede gelişmez. Fakat bu belirtiler başka hastalıklarla ilgili olan belirtilerle karıştırılabilmektedir. Mesela, öksürük ve ateş sebebiyle akciğer enfeksiyonu sanılarak antibiyotik tedavisi verilen bebekler bulunmaktadır.

Bebek diş çıkarırken doktordan destek almanız gerekli olabilir. Daha çok parasetamol ve jel türü ilaçlar verilmekle birlikte, başkaca çözümler de doktor tarafından üretilebilmektedir.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.