Bebeklerde kusma
Menu

Bebeklerde kusma

Bebeklerde kusma, en sık görülen olaylardandır. Kusma, karın kaslarının kasılması ile midede bulunan yemeklerin ağızdan dışarıya atılmasıdır. Bebekte normal bir şekilde kilo alımı devam ediyorsa, kusma endişelenecek bir durum değildir.

Bebeklerde kusma nedenleri nedir?

Bebeklerde kusmanın pek çok nedeni olabilir. Sindirim sistemi virüsleri, süt alerjisi, idrar yolu enfeksiyonları, kulak enfeksiyonları, sinir sistemi enfeksiyonları nedenli kusmalar olabilir. Bebeklerin aşırı beslenmesi de kusma nedenlerindendir. Anne sütü ile beslenen bebekler, biberonla beslenen bebeklere oranla daha az kusarlar. Çünkü anne sütü ile beslenen bebekler, çok fazla beslenmediği ve daha az hava yuttuğu için fazla kusma görülmez. Bazı bebeklerde, ağız ile beraber burundan kusma da olabilir. Bebeklerde mide bulantılarını anlamak mümkündür. Eğer bebek besinleri istemiyor, huzursuzluk, solgunluk, terleme gibi olaylar yaşıyorsa midesi bulanıyor demektir.

Yanlış beslenmeden dolayı da kusma olabilir. Aşırı hızlı veya aşırı yavaş emen bebekler ve beslendikten sonra gazı çıkarılmayan bebekler kusabilir. Beslendikten sonra gaz çıkarma olayı önemlidir. Anneler bu konuda dikkatli olmalıdır.

Yeni doğan bebeklerde görülen şiddetli kusmalar, sindirim sisteminin bir yerinde tıkanıklığa neden olabilir. En sık rastlanan nedenler; bağırsak tıkanıklığı, bağırsak darlıkları, karın organlarının göğüs içine fıtıklaşması, bağırsağın belli bir bölümünün olmamasıdır. Böyle şiddetli kusmalarda hemen doktora başvurulmalıdır. Normal kusmalar bebeğin gelişmesini pek etkilemez.

Bebeklerde kusma nasıl önlenmelidir?

Bebeğiniz sinirlenebilir, bu yüzden beslenme işini bebek sinirlenmeden önce bitirmelisiniz.

Bebeğin ateşinin olup olmadığına bakmalı ve eğer ateşi varsa, düşürmeye çalışmalısınız.

Bebeğinizi az az besleyin ve normalden daha az miktarda süt verin.

Bebeğinizi emzirdikten ya da besledikten sonra sallamayın ve hoplatmayın.

Mümkünse, beslenmeden sonra oturtmaya çalışın. Eğer bebek oturabiliyorsa 15-20 dakika oturmasını sağlayın. Bebek oturamıyorsa, o zamanda fazla hareket ettirmemeye özen gösterin.

Beslenme sırasında yuttuğu havayı dışarı çıkarmalısınız. Bunun için bebeğin geğirmesini sağlayın.

Biberon kullanan bebeklerde, biberon deliğinin boyutu önemlidir. Bu yüzden biberonu kontrol edin. Biberon deliği boyutu büyük ise, süt çok hızlı akacaktır. Küçük olduğunda ise süt akmayacak bebeğiniz yorulacak ve hava yutacaktır. Bu nedenle, doğru biberon seçmek için dik tutulduğunda eğer birkaç damla süt akıyorsa doğrudur.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.