Bebeklerde ek gıdaya geçiş
Menu

Bebeklerde ek gıdaya geçiş

bebeklerde ek gıda

Bebekler 6 aydan sonra ek gıdalara geçiş yaparlar. Böylece çiğneme ve farklı tatlar ile tanışırlar. Bebeklerin ek gıdaya geçişi aslında çok da önemlidir. Sadece anne sütü ile beslenen bebeğin ek gıdaya geçişi 6. aydır. Fakat anne sütü almayan bebeklerde bu daha öne çekilebilir.

bebeklerde katı gıda

Bebeklerde ilk 6-8 ay arası enerjinin yaklaşık %80’i anne sütünden olmalıdır. Bebek emmeye istekliyse bu süre çok daha fazla uzatılabilir, ek gıda sınırlanabilir. Her gün 4 öğün beslenen bebeğe sadece 2 öğün sebze ve meyve verilebilir. Bebeklerde ek gıdaya başlanıldığında verilen gıda bebek tarafından ağızdan çıkarılabilir. Bu işlem bebeğin istemsiz yaptığı bir şeydir. Verilen gıdayı sevmediği anlamına gelmez. Yemek yeme işlemine bebekler başladıktan 6-7 ay sonrası alışırlar.

Ek gıdalar, bebekleri yemek yeme, tat ve kıvama alıştıran besleyici değeri yüksek gıda demektir. Meyve püreleri, sebze püresi, muhallebi, yoğurt, bisküvi, ekmek, yumurta gibi besinler ek gıdadır.

Ek besinler öncelikle kaşıkla az miktarda verilir. Böylece bebek tatlara alışır zamanla öğün halinde verilmeye başlanır.

Çocuklar açken yeni verilecek gıdalar denenmelidir.

Ek besinlere hemen başlanmaz, her yeni besin 1 hafta ara ile bebeğe verilir.

Yeni verilen yemeklerde bebeğe alerji yapıp yapmadığı kontrol edilmelidir.

Bebeğin hoşlanmadığı yiyecekler, 2-3 haftada bir kez tekrar verilerek denenmelidir.

Hemen hemen tüm doktorlar bebeğin kendi başını ayakta tutabildiği ve 4-6 aylık olmasının ek gıdaya başlama tarihi olduğunu söyler. Bu durumda ilk tercihiniz mutlaka pirinç olmalıdır. Kolay sindirilmesi, bebeğin ihtiyacı olan demiri vermesi, kıvamının anne sütüne benzeyecek şekilde yapılabilmesi, alerjen olmaması nedeni ile pirinç ideal bir ek gıdadır. Arpa ve yulaf ezmeleri veya karışık tahıllardan oluşan lapalar bebeğe güvenle verilebilir. Eğer, aile geçmişinizde gıda alerjisi varsa bu gıdaları bebeğinize vermemeye çalışın.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.