Bebeklerde burun tıkanıklığı ve bebeklerde hırıltı
Menu

Bebeklerde burun tıkanıklığı ve bebeklerde hırıltı

bebeklerde hırıltı ve burun tıkanması

Bebeklerde, hırıltı, burun tıkanıklığı veya gırtlak kıkırdaklarının daha çok yumuşak olması kaynaklıdır. Fakat, pek çok bebeğe gereksiz antibiyotik ve iğne tedavisi uygulanır. Fakat, bu konu ciddiye de alınmalıdır. Bazı bebeklerde zatürre ve soğuk algınlığı da olabilir.

bebeklerde burun tıkanması tedavisi

Bebeklerde burun tıkanıklığı neden oluşur?

Bebeklerin ilk 6-8 ayında oluşan burun tıkanıklığı geçicidir. Çünkü bu aylarda, burun kıkırdakları yumuşaktır. Bu bebeklerin göğsünden geliyormuş hissi yaratan burunda hırıltı ve horlamaya neden olmaktadır. Yumuşak ve elastik olan burun kıkırdakları, nefes alıp verme olayında birbirine yapışır küçük olan burun kanalı hızla tıkanır. Hava dar bir alandan geçtiğinden hırıltı ve uykuda horlama yapar.

İkinci hırıltı nedeni, bebeğin larinks denilen gırtlak bölgesi kıkırdaklarının yumuşak olması ve çevresindeki dokuların gevşek olması kaynaklıdır. Bebel, bu durumda her nefes aldığında düdük gibi ıslık çalar gibi öter. Doktorlar tarafından dinlenen bebeğe teşhis koyulur. Kulak boğaz veya endoskopik solumun yolu incelemesi yapılabilir. Bu hastalığa laringomalazinin denilir ve bilinen bir tedavisi yoktur. Yaklaşık 1.5-2 yaşlarında kıkırdak doku ve bağ dokunun sertleşmesi ile kendiliğinden düzelir. Çok nadir olarak 5 yaşına kadar olan vakalar da bulunmaktadır.

Bebeklerde burun tıkanıklığı tedavisi nasıl olur?

Bebekler burunlarını sümküremez ve burun kanalları hızla kurur. Bu nedenle, bebeklerde serum fizyolojik denilen tuzlu su ile 3-5 kez burun nemlendirilmesi yapılmalıdır. Bu nemlendirme işlemi özellikle emme ve uyku öncesi yapılırsa bebek rahat edecektir. Bir hastalık soğuk algınlığı nedeni ile burun tıkanıklığı varsa, burun içinin temizlenmesi yeterlidir. Tabi ki, tüm bu uygulamalar doktora gözükmeden yapılmaması gerekenlerdir. Genelde bebeklerde ciğerden gelen hırıltılar tedavi gerektirirken, burun tıkanıklığı nedenli olanlar, geçici kabul edilir. Tabi ki bunun teşhisi sadece doktorlar yapabilir.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.