Bebekler de uyku problemi ve çözümleri
Menu

Bebekler de uyku problemi ve çözümleri

bebek uykusu

Bebekler de uyku problemi ve çözümleri

Eğer bebeğiniz sık sık ağlayarak uyanıyorsa bir uyku probleminiz vardır. Bebeklerde oluşan uyku problemleri, aile içinde huzursuzluk hatta çatışmalara bile neden olabilir. Peki, bebeklerde uyku problemi nasıl çözülür ve uzmanlar neler öneriyor?

Bebeklerde uyku problemi nedir?

Bebekler yeni doğduklarında alışkın oldukları güvenli ortamdan da çıkmış olurlar. Dünyaya ve yeni hayatlarına alışmaya çalışırlar. Bebekler bir yandan alışmaya çalışırken bir yandan da uyurlar. Bu nedenle büyüme ve zihin gelişimi için zemin hazırlamış olurlar. Yeni doğanlar, günlük 16-17 saat uyurlar ve bu uykuyu yaklaşık 3-3.5 saat arası periyotlar ile yapılır. 6 haftadan sonra ise bebek, gündüz uyanık akşamları ise uykuda geçirmeye başlar. Bebeğin düzenli uykuya alışması 3. Aydan itibarendir. Uzmanlar uyku bozukluğunun psikolojik olduğunu ve gece boyunda 3-5 kez uyanan bebeklerin 3 ay kadar buna devam etmesinin uyku bozukluğu olduğunu söylüyorlar. Yapılan araştırmalar doğum öncesi stresli dönemler geçiren annelerin bebeklerinde bu tarz uyku bozukluğu olduğu anlaşılmıştır. Bebekler, annenin varlığını isteyerek kendilerini güven içinde tutma eğilimi gösterir. Uykuya dalmak anneden ayrılma olarak hissedildiğinden bebek kendini bu şekilde ifade ediyor olabilir. Ailesel olarak yaşanan sıkıntılar, yüksek ses ve bağrışmalar veya annenin hüzünlü ve üzgün olması bebek tarafından hemen algılanır. Anne bebeği, acıkmadığı halde meme vererek yatıştırmaya çalışır ve anne bebek ilişkisini bozabilir. Bu nedenle çocuk, kendini güvende hissetme arayışına girer.

Uyku bozukluğunda ne yapılmalıdır?

Bir gün içinde yaşadığımız sıkıntılar ve stres yüzünden gece uyumakta hepimiz zorlanırız. Bebekler de tıpkı bizim gibidir. Gün içinde gördüğü insanlar, işittikleri bebekte yorgunluk ve stres yaratabilir. Burada önemli olan nokta bebeğin neden huzursuz olduğunu anlamak ve ona göre önlem almaktır. Genelde doktorlar 1-2 hafta kadar bebeğin anne ve babanın odasında olması gerektiğini söylerler. Bebek anne ve babanın sesini ve soluk alışverişini duyarak kendini daha güvende hissedecektir. Daha sonra ki haftalarda bebeği kendi odasına taşımak ve her ağladığında kucağınıza alma eylemi yapılmamalıdır. Sadece bebeğin yanına giderek, onunla konuşmak ve sesinizi duyurmak yeterlidir. Diğer önemli nokta ise, bebeğin yatma saatlerinin hep aynı olmasına dikkat etmektir. Böylece bebek bu rutine alışacak ve aynı saatlerde uykusu gelecektir.

 
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.