Bebeğin cinsiyeti belirlemek mümkün mü
Menu

Bebeğin cinsiyeti belirlemek mümkün mü

bebek cinsiyeti

Bebeğin cinsiyeti belirlemek çok eski zamanlardan günümüze kadar istenilen bir durumdur. Fakat, bebeğin cinsiyetini belirlemek aslında doğada pek çok dengeyi bozabilir. Hep istenilen bebek doğumu olması düşünülürse pek mantıklı bir olay değildir. Bebeğin cinsiyetini belirlemek mümkün mü?

cinsiyet nasıl belirlenir

Çok eski zamanlardan günümüze cinsiyet için pek çok tarifler yapılmaktadır. Bunlar ile sonuca ulaşmak tamamen tesadüfler ile olmaktadır. Çünkü, bebek cinsiyeti bu şekilde oluşturulamaz. Son yıllarda uygulanan PGD gebelik yöntemi cinsiyeti belirlemenin bugün dünyada tek yoludur.

Cinsiyeti belirleyen şey aslında sadece erkeğin spermidir. Kadınlarda yumurta hücresi sadece x kromozomu içerir. Erkek spermi ise hem x hem de y kromozomu içerir. Erkekten gelen sperm hücresi x kromozomu içeriyorsa kadında ki x kromozomu ile iki x oluşur bu da bebeğin kız olmasını sağlar. Eğer erkekten gelen sperm hücresi y kromozomu içeriyorsa, kadının x kromozomu ile birlikte xy kromozomu oluşur böylece bebek erkek olur. Özet ile bebeğin cinsiyeti erkekten gelen kromozoma bağlıdır.

bebeklerde cinsiyet belirleme

PGD tanı yöntemi aslında genetik hastalıkların tanısı için kullanılan yöntemdir. Tüp bebek işlemi sırasında döllenmiş olan embriyodan bir hücre alınır ve incelenir. Eğer embriyo istenilen cinsiyette ise anne karnına yerleştirilir. Bu yöntemde bebekte kromozomal bir anormallik olup olmadığı da incelenir. Genelde, tekrarlayan düşüklerde, özürlü bebeği olan annelerde kullanılan bir yöntemdir. Bir çok ülkede bu yöntemin uygulanması yasaktır. Çünkü, yöntem ile %100 cinsiyet tespiti yapılabilmektedir.

Bu yöntem harici, sıklıkla kullanılan başka yöntemlerde vardır. Örneğin son yıllarda pek çok anne adayı Çin takvimi yöntemi kullanmaktadır. Bu yöntemde, belirli yaşlar ve aylarda ilişkiye girerek bebek sahibi olunmaya çalışılır. Bu tarz yöntemlerin hiçbir bilimsel metodu yoktur. Sadece tesadüfen istenilen cinsiyette çocuk doğurulur.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.