Bebeği emzikten kesme yolları
Menu

Bebeği emzikten kesme yolları

bebeklerde emzik bırakma

Bebeği emzikten kesmenin bir kaç kolay yolu

Bebekler yalancı memeye yani emziğe çok kolay alışırlar fakat emzik alışkanlığından vazgeçmek çok zordur. Şiddetli ağlama krizleri ve huysuzluk bu dönemde anne ve babayı ciddi manada sıkıntıya sokabilir. Oysa, emzik bırakmanın birkaç püf noktası vardır.

emzik nasıl bırakılır

Emziğin uç kısmını kesmek

Bebeğinizin kullandığı emziğin uç noktasını kesin ve bebeğinize verin. Bu durumda bebek, emziği ememediğinden bir süre sonra emziği bırakacaktır. Genelde bu yöntem kesin sonuç vermektedir.

Emziğini isteyen bebeğe ilgi çeken şeyler verin

Bebek, emzik istediğinde ve ağlamaya başladığında onun dikkatini vereceği bir şey verin. Bu, top, ilgi çekici bir oyuncak olabilir. Her emziği istediğinde eline bu oyuncağı vermek, bir süre sonra emziği bırakmasına neden olacaktır.

Emzik bırakmayı zamana yayın

Emziği bir anda bırakmak bebeklerde sıkıntılı bir süreçtir. Bebek, emzik olmadan da rahat olabileceğini anlamalıdır. Bu nedenle, bebeğin emziğini zaman içinde yavaş yavaş bırakabilirsiniz. Önce, sadece uyurken emzik verilebilir veya dışarı çıkarken emzik kullandırılmayabilir. Yaklaşık 2-3 ay zarfında bu alışkanlıktan kurtulunur.

Emziği bir oyuncakla takas edin

Çocuğunuz iki yaş üzerindeyse ve halen emzik kullanıyorsa çok etkili bir yöntemdir. Emziğini, herhangi ilgisini çeken bir oyuncak ile değiştirin ve bunu ona anlatın. Bir oyuncakçı dükkanına gidin ve istediği oyuncağı almasını ve bedelini emzik ile ödemesini söyleyin. Emziği kasaya bıraktırın ve emzik için ağlarsa, bunun kendi seçimi olduğunu belirtin.

Emziği ortadan kaldırın

Emziği ortadan kaldırın ve artık onu bulamadığınızı söyleyin. Arar gibi yapıp bak bulamıyorum diyin ve zamanla emziğini unutmasını sağlayın.

Emzik bırakma işlemi sırasında bu yöntemleri uygulayarak bebeğinize bir şeyleri de öğretebilirsiniz. Bu nedenle mutlaka deneyiniz.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.