Basur nedir (hemoroid) ve tedavisi
Menu

Basur nedir (hemoroid) ve tedavisi

basur

Beslenme şeklinin etkisi ile oluşan basur, makat bölgesinde bulunan toplardamarın genişlemesi ile oluşur. Beslenme düzeni sağlandığında rahatlıkla kontrol altına alınabilirken, çoğunlukla cerrahi operasyon uygulanır.

basur tedavisi

Basur çeşitleri nelerdir?

Basurlar birincil ve ikincil basur olarak ikiye ayrılır. Birincil basur, en sık görülen ve makatta olan toplardamarın genişlemesidir. Genelde 25-35 yaş arasında çok daha fazladır. İkincil basurlar, toplardamarda oluşan kanın akışının engellenmesidir. Bu tip basurlarda, toplardamar iltihabı, alkol tüketimi, baharatlı ve acılı yemek yemek, fazla yemek yemek, üst üste gelen gebelikler nedenli olabilir. Bisiklet ve binicilik sporları da basura neden olmaktadır.

Genellikle doktorlar basurları ikiye ayırır. Dış basur, anüsün kapanması ile oluşur. Bu bölgede olan toplardamar genişleyerek anüsü kapatır. İç basurdaysa, anüsün üstünde bulunan kasın üstündeki toplardamarın genişlemesi ile oluşur. İç basurlar genelde makattan dışarıya doğru sarkarlar. Kanama yapar ve iltihaplanabilir bu nedenle çok acı verici bir türdür.

Basur belirtileri nelerdir?

Makatta kanama,

İlthaplanmaya bağlı makat üstünde genişleyen damar yapısı,

Dışkı ile oluşan şiddetli ağrılar,

Kanamaya bağlı kansızlık oluşumudur.

Basur tedavisi nasıl yapılır?

Basur hastalığından korunmak için düzenli bir hayat tarzı gereklidir. Günlük, düzenli dışkılama, sağlıklı besin tüketimi gereklidir. Basuru olan hastalarda kabızlığı önlemek için, vazelin ve yağ kullanılmalıdır. Baharatlı, acılı yenilmemelidir. Günlük sık ve az öğün tüketilmelidir. Hardal, alkol, kahve ve baharatlar uzak durulması gereken gıdalardır. Sıcak su dolu banyoda oturmak, basura iyi gelir.

Basurda cerrahi operasyonlar

Basur hastalığının çok ilerlemesi ve tıbbi ilaçların etki etmediği durumlarda genelde cerrahi operasyonlar kullanılır. Dondurucu bir alet yardımıyla basur memeleri yerinden çıkarılır. Bu yöntem sadece iltihaplı olmayan basurlarda kullanılır ve hemen hasta normal yaşamına devam eder. Diğer bir operasyon ise, hemoroidektomi ameliyatıdır. Bu ameliyat sonrası hasta 2-3 gün kadar hastanede kalmaktadır.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.