Basur belirtileri
Menu

Basur belirtileri

Basur ve mayasıl, aslında tıp dilinde Hemoroid’in halk arasında kullanılan şekilleridir. Anüs içinde bulunan toplardamarların çeşitli sebeplerle şişip, genişleyerek anüs dışına taşmasına basur denilmektedir. Genelde, damarların tahrip olması ile sık sık kanama yapmaktadır. Çok sık karşılaşılan bir rahatsızlıktır ve 50 yaş üstü kişilerde daha sık görülür.

Basur nasıl oluşur?

Anüs içinde bulunan toplardamarların bozulması basur olarak adlandırılmaktadır. Başlıca oluşum nedenleri, kronik kabızlık nedeni ile ıkınmak veya hamilelikte damarların genişlemesi olarak kabul edilir. Hamilelikte hormonlar değişim yaşamakta olduğundan, damarlarda genişlemeler olmaktadır.  Ikınınca basınç artmaktadır, böylece damarlar genişler. Çok ender olarak, damar duvarlarının doğuştan zayıf veya ince olması basura neden olabilmektedir. Bunun dışında hareketsiz bir yaşam, obezite, alkol kullanmak, bisiklet sürmek, oturarak çalışmak, lifli gıdalar ile beslenmemek ve bağırsak tümörleri olarak sayılabilir. Basur iki şekilde, iç basur ve dış basur olarak oluşmaktadır. İç basur; Makatın kapanmasını sağlayan kasın üstünde bulunan toplardamarların genişlemesi ile oluşur. Genelde iç basurda, dışarıya damar yumakları şeklinde sarkmalar oluşur. Kanama ve iltihaplanma sıklıkla görülür. Dış Basur; Makatın kapanmasını sağlayan kasın alt bölgesinde toplardamarların genişlemesi ile oluşur. Genelde iç basur ile birlikte görülür.

Basur belirtileri nelerdir?

Basurun ilk belirtisi daima kanamadır. Hasta, dışkısından kan geldiğini söyleyerek hekime başvurur. Makattan dışarıya sarkan yumrular, yaralar, makatta yanma ve kaşıntı şikayeti vardır. Muayene sırasında, makatta oluşan çatlakların oluşumu göze çarpar. Damar yumakları içinde kan pıhtılaşması olabilir, böylece farklı bir doku oluşabilir. Genelde, genel cerraha muayene olmakta fayda vardır. Basur 4 derecede sınıflanır. 1. Derecede kanama vardır ve hafif ağrı ona eşlik eder. 4. Dereceye kadar bulgular gittikçe şiddetlenir. 4. Derecede basur tedavi edilemez bir hal alır. Basur bu noktada kalın bağırsağın incelenmesini gerektirir. Çünkü kalın bağırsakta tümör oluşturabilir.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.