Menu

Başarılı olmanın sırları

Başarı, hayatta kazanılması gereken en önemli değerdir. Hayat içinde çalışılan ve sonucunda kimine göre mutluluk, para, huzur olan başarı bize insan olarak gelişim de sağlamaktadır. Başarılı bir iş hayatı ve aile hayatınız olsun istiyorsanız, ilk olarak kendinize bir plan yapmalısınız. Hedefleri belirleyerek, sıraya koymak başarı için ilk adımdır.

Başarılı olmak için reçete

Hedeflerinizi, yapmak istediklerinizi içeren bir liste hazırlayın ve madde madde yazın. Her gün için kendinize bir hedef belirleyin. Hatta başlangıçta, önümüzdeki ay şu olacak diyerek basit hedefler ile başlayın. Bir sonraki ay, onu elde ettiğinizde biraz çıtayı yükseltin. Bu gün, dünyamızın en büyük problemi zaman kullanmayı bilmemektir. Zamanınızı nasıl kullandığınıza dikkat edin.  Kötü alışkanlıklarınız veya gereksiz olanları hayatınızdan çıkararak, zaman kazanın.  Bir günlük tutmaya başlayarak, bir gün içinde yaptığınız her şeyi kaydetmeye başlayın. Ne yaptığınızı, nasıl yaptığınızı kaydedin. Böylece, neye zaman ayırdığınızı daha iyi görürsünüz.  Bu yapılmazsa ne kaybedersiniz diye, yaptıklarınız hakkında sorular sorun.  Hayatınızda, boşu boşuna yer kaplayan her şeyden uzaklaşın. Zamanınızı planlayın ve her hafta için ayrı planlar yapın. Bu hafta, bunları yapmalıyım ve bitirmeliyim gibi hedefler koyun.

Sonuca ulaşmak için neler yapılmalı?

Düşünün ve harekete geçin. Hayatınızdan yakınmaları ve pişmanlıkları çıkarın. Hatta kendinizi affedin. Daha önce yapılanlarda neyin yanlış olduğunu bulun. Bu sayede önlemler alın. Yaptığınız işi doğru, ilkeli yapın ve bir seferde yapın ki, bir daha geriye dönüp ona zaman harcamayın. Ayrıca işinizi çok düzgün yaptığınızda, dağ başında bile olsanız talep olacaktır. Başladığınız bir işi mutlaka bitirin. Bir işten başka bir işe atlamayın. Geride yarım kalmış işler bırakmayın.  Çalışma gününün ilk saatleri en verimli olanlardır. Bu nedenle, projeleri ve dikkat gerektiren işleri bu saatlerde yapmaya gayret gösterin. Ertelemeyin ve geciktirmeyin, bu alışkanlıklardan sıyrılın ve onu hemen öğrenin.  Kendiniz için zaman ayırın. Bol hayal kurun, gezin ve ailenizle vakit geçirin.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.