Baş dönmesi – vertigo
Menu

Baş dönmesi – vertigo

vertigo

Sürekli olarak başınız dönüyor ve hayatınızı kabusa çeviriyorsa bir hekime danışmakta fayda vardır. Baş dönmesi problemlerinin altında ciddi rahatsızlıklar olabilir. Tıpta ismi Vertigo olarak anılan baş dönmesi hakkında biraz bilgi verelim istedik ;

baş dönmesi

Vertigo, tıpta arkaya ve öne gitme veya düşme hissi olarak tanımlanır. Tansiyon düşmeleri ile oluşan baş dönmeleri vertigo kapsamına girmemektedir. Vertigo kapsamına giren hastalıklar, iç kulak iltihabı, meniere hastalığı nedeni oluşan baş dönmesidir. Ayrıca korku sonucu olan baş dönmesinde vertigo kapsamındadır. Yer ayağımdan kayıyor, her yer dönüyor, gözlerim kararıyor hastaların genel şikayetleridir. Çoğu zaman sıklıkla yaşanan bu durum zamanla kendiliğinden geçebilir.

iç kulak iltihabı

Vertigo, beyin ve beyincik rahatsızlıklarında denge siniri ile oluşan bir rahatsızlıktır. Denge siniri iç kulağımızdadır. Bu sinir sayesinde, pozisyonumuz, hareketimiz belirlenir. Nörolojik sorunlar ile oluşan baş dönmesinde, baş ağrıları, uyuşma ve felç görülebilir. Baş dönmesi çok sık ve nörolojik belirti gösteriyorsa mutlaka hemen bir hekime gözükmek gereklidir. Genelde hekim, baş dönmesi esnasında mide bulantısı, işitme kaybı, kusma olup olmadığı sorulur. Geçen zaman içinde beyin travması veya enfeksiyon geçirilip geçirilmediği araştırılır. MR çekilerek beyin sapı ve beyin incelenir. Kulak ve burun, işitme testleri yapılır. Tümör var mı yok mu bu testlerde ortaya çıkarılır.

boyun kireçlenmesi

Vertigo testler sonucunda MS, tümör, boyun kireçlenmesi gibi hastalıklar sonucu olduysa tedavi başlar. Baş dönmesi tedavisi ana neden bulunmadıkça yapılmamaktadır. Fakat, pek çok hastada altta var olan neden bulunamaz. Bu hastalarda genelde baş dönmesi kendiliğinden geçer. Özellikle kulak nedenli olanlarda bir kulak diğer kulağı zamanla süspanse eder. Baş dönmesi şiddetli olduğunda hemen hastaneye giderek, serum alabilirsiniz. Ancak bu şekilde baş dönmesinin önüne geçilir. Tümör nedeni ile oluşan baş dönmesi ancak tümörün çıkarılması ile ortadan kalkar.
One Response
  1. melahat Cevapla

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.