Baş dönmesi neden olur
Menu

Baş dönmesi neden olur

baş dönmesi

Baş dönmesi sıklıkla hepimizin yaşadığı bir sorundur. Genelde yorgunluk nedeni ile oluştuğunu düşünürüz. Fakat, yerin ayağınızın altından kaydığını ve ayağa kalkamadığımız baş dönmeleri vertigo hastalığı kaynaklıdır. Sersemlik hali, sarhoş gibi olma ve baş dönmesi ise başka bir hastalık belirtisidir. Baş dönmeleri ciddi hastalıklar kaynaklı olabilir.

baş dönmesi neden olur

Baş dönmesi neden olur?

İç kulağımız bizim yön ve pozisyonumuzu ayarlayarak, beyne sinyaller iletmektedir. İç kulakta var olan sorunlar baş dönmesi ile kendini belli eder.

Çeşitli kazalar ile düşme, kafa travmaları baş dönmesine neden olabilmektedir.

BPPV hastalığında başın yana ya da öne döndürülmesi kısa süren baş dönmelerine neden olabilmektedir. İç kulakta dengemizi sağlayan kristallerin yerinden çıkması ile beyne giden sinyallerin karışmasına neden olur, bu karışıklık ile baş dönmesi oluşur. Bulantı ve kusma beraberinde olabilmektedir.

Çeşitli virüslerin içkulakta olan labirent isimli bölgeye yerleşip iltihap oluşturması ile baş dönmesi, şiddetli kulak ağrısı, yüksek ateş yaratabilir. Sigara kullananlarda, alerji, stres ve alkol kullananlarda bu hastalığa yakalanma riski yüksektir.

İç kulakta sıvı birikmesi Meniere hastalığına neden olur. Bu hastalık ani baş dönmeleri yaratır. Ayrıca işitme kaybı, kulak çınlaması da oluşabilir.

Denge sinirinde oluşan bozukluklar baş dönmesi yaratır.

Baş ön tarafında hissedilen şiddetli ağrılara migren deniliyor. Migren ağrıları ile birlikte baş dönmesi, mide bulantısı sıklıkla karşılaşılan bir durumdur.

Müzmin orta kulak iltihabı baş dönmesi ile seyreder.

Bazı ilaçların yan etkileri baş dönmesi yaratabilir. Bu ilaçlara örnek, aspirin, salisilat grubu ilaçlar, antibiyotikler ve idrar söktürücüler sayılabilir.

Yüksek tansiyon baş dönmesi yaratabilir. Tansiyonun yükseldiği durumlarda baş dönmesi, mide bulantısı yaşanabilir.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.