Baş ağrınız migren mi
Menu

Baş ağrınız migren mi

migren baş

Başın herhangi bir bölgesinde zonklama şeklinde ağrılar, mide bulantısı ve kusmaya varan belirtiler migren şeklinde tanımlanır. Çeşitli ağrı ve kramplardan oluşan ataklar şeklinde görülen migren, her atağında farklı çeşitte ortaya çıkabilir. Fakat, her baş ağrısı migren değildir. Migren olup olmadığınızı gösteren bazı işaretlerden bahsedelim istedik.

migren1

Baş ağrısı başlamadan önce hissedilen titrek ışık ve dalgalar, noktalar migrenin bir belirtisidir. Ağrı başlamadan yaklaşık 1 saat kadar önce başlayan ve yaklaşık olarak 5-30 dakika arası süren bu durum migrenin başlıca belirtilerindendir.

Kendinizi depresif ve kötü hissediyorsanız migren olabilirsiniz. Yapılan araştırmalarda depresyon ile migrenin arasında ki bağlantı artık ispatlandı. Depresyona giren kişilerde migren başlıyor ve kronikleşiyor.

migren2

Uyanmakta zorlanmak ve sabahları çok yorgun olma hali migrenli insanların ortak özelliklerindendir. Yapılan araştırmalarda, uyku kalitesi yani azlığı gibi durumlar migren ataklarının sıklığını sağlıyor. Uykusuzluk migrene neden olur fakat ağrı çekerken uyumak çok zordur. Bu nedenle uyku kalitesi migren hastalığında bir kısır döngüdür.

Burnunuz sürekli tıkalı ve gözlerinizde sulanma varsa bu bir migren belirtisidir. Sinüslerinde problem olan insanların neredeyse %90’ında migren tespit edilmiştir.

migren3

Yapılan araştırmalarda migren atağı gelmeden önce şiddetli şekilde yemek yemek isteği oluşmaktadır.

Zonklayan ve başın iki yanında oluşan ağrı klasik migren ağrısıdır. Bu ağrılar sadece bir bölgede veya iki bölgede birden olabilmektedir. Ayrıca gözün iç ve arka tarafında sıklıkla ağrı hissedilir.

migren4

Pek çok migren hastası boynunda oluşan ağrı ya da sertlikten sonra baş ağrısının başladığını savunur. Boyun ağrısı migren atağının başında ya da bitimine doğru başlayabilir. Sık tuvalet ihtiyacı hissediyorsanız, migren atağınız hemen başlayabilir. Bu vücudun verdiği bir sinyaldir.

Yapılan araştırmalarda pek çok migren hastası, mide bulantısı ve kusma yaşamaktadır. Fakat, mide bulantısı ve kusma migrenin çok ciddi atakları ile oluşmaktadır. Bu tarz hastaların durumu gerçekten kötüdür.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.